MEGAMOCNI

Jesteśmy "Strażnikami zdrowia" w rodzinie

Dzieci książki medycyna rodzina zdrowie

Dodano 2013-04-05 12:40:13 | Autor: Emil Kowalski

Współczesny model rodziny wygląda nieco inaczej niż choćby 20 lat temu. Bynajmniej nie będę tu spekulował na temat zmian jakie zaszły. Jedno jest jednak pewne i nigdy się nie zmieni – zdrowa rodzina to podstawa do tego, aby dobrze funkcjonowała. Stoimy więc na straży zdrowia zarówno jako rodzice, partnerzy, a czasem opiekunowie rodzinni, gdyż często nawet osoby obce, lecz głęboko zaprzyjaźnione są uważane za jej członków.  

Sposobem na utrzymanie stylu życia rodziny na poziomie, jakiego oczekujemy jest najzwyczajniejsze dbanie o zdrowie bliskich, szczególnie gdy chodzi nam o zdrowie dziecka. Rodzice są na tym punkcie wyczuleni i przedkładają je ponad wszystko. Warto więc, aby zorganizować w swoim domu domową apteczkę połączoną z „biblioteczką zdrowia”. Nazwałem tak zbiór poradników medycznych, które przybliżają nam choroby i ich objawy. Te ostatnie są najbardziej istotne, gdyż wczesne wykrycie dolegliwości pozwala na skuteczną terapię, której sami nie możemy zaaplikować choremu. Zajmie się tym lekarz – im więcej dowie się od nas na temat dolegliwości pacjenta, tym dokładniej zdiagnozuje chorobę i zastosuje optymalny sposób leczenia. Tutaj, mówiąc o rodzicach i ich pociechach, polecam obszerne i napisane przejrzystym językiem poradniki: "ABC chorób wieku dziecięcego" i "ABC zdrowia dziecka - Poradnik". Nowoczesna rodzina, przynajmniej w moim mniemaniu, posiada w domu tego rodzaju zaplecze składające się z poradników medycznych. To pozwala, oprócz skutecznego kontrolowania zachowań bliskich pod względem kondycji fizycznej, także na uniknięcie niepotrzebnych wizyt u lekarza, gdyż nie zawsze objawy muszą być groźne i wskazywać na choroby. Czasem to tylko złe samopoczucie spowodowane np. złą pogodą a na takie wystarczy jedno antidotum – dobre słowo od kochającej osoby i smaczny, niestandardowy posiłek zawierający wiele witamin.

I tutaj nie sposób pominąć zdrowe odżywianie. Odpowiednia dieta to zabezpieczenie odporności naszego organizmu. Dbając o zdrowie, musimy dbać o nasze żołądki. Jest wiele cennych wskazówek na temat spożywania ulubionych potraw, sposobów na utratę zbędnych kilogramów lub przytycie. Z tego wszystkiego możemy korzystać, lecz należy pamiętać o przeciwskazaniach. Tę kwestię poruszyłem w tym artykule "W poszukiwaniu dobrej diety dla naszego ciała, witalności i samopoczucia" i polecam jego przeczytanie.

Jako „strażnicy zdrowia” musimy liczyć się z wieloma niespodziewanymi diagnozami. Czasem bywa tak, że przez lata nasza ukochana osoba nie choruje i nagle okazuje się, że od dawna ma cukrzycę lub inną chorobę, która była „uśpiona”. Będąc czujnym, a w tym przypadku oczytanym na temat zdrowia, zaistniały fakt nie przerazi nas tak bardzo. Na rynku wydawniczym można znaleźć wiele pozycji dotyczących danych chorób. Tak więc, mając takie zbiory w swojej biblioteczce, nawet jeśli nie czytaliśmy ich od deski do deski, mamy jednocześnie lepszy obraz i łatwiej poradzimy sobie z chorym. Do nagłych przypadków można zapewne zaliczyć chorobę Alzheimera. To jest dolegliwość często występująca u osób starszych. Ma ona różne rozmiary i niekoniecznie zachowanie chorej osoby wskazuje na pojawienie się tej jednostki. Zaniki pamięci to podstawowe objawy, lecz nie muszą one być intensywne – wtedy możemy powiedzieć, że Alzheimer ma łagodny przebieg i my jako członkowie rodziny po prostu poradzimy sobie z taką osobą bez dodatkowej pomocy. I tu polecam znakomity poradnik, podręcznik na ten temat – „Choroba Alzheimera”.

W naszym domu dzieje się wiele. Dzieci biegają, my co chwilę sprzątamy. Taki mały standard rodzinny i oby zawsze z radością i uśmiechem. Jednak życie nie zawsze jest łaskawe i przysparza wielu niespodzianek. I właśnie te, które sprawiają nam ból, są przez nas unikane. Zdarzają się wypadki samochodowe i nasza najbliższa osoba ulega takiemu. Trafia do szpitala i lekarze muszą walczyć o jej życie. Udało się – osoba została uratowana, lecz jak się okazuje, walka o życie dopiero się zaczyna. Niestety, ale urazy były rozległe i okazało się, że ukochany został częściowo sparaliżowany. Jak grom z jasnego nieba niespodziewanie spada na nas tragedia, która niestety będzie trwać do końca życia, gdyż okazuje się, że nie ma szans na odzyskanie sprawności. To scenariusz wydarzeń, którego nikt z nas nikomu nie życzy. To łzy, ból i zwątpienie – takie uczucia pojawią się niemal natychmiast po diagnozie. Można jednak sobie radzić i tego właśnie oczekujemy w naszej miłości do drugiej osoby. To oczekiwanie to nie jest egoizm, a jedynie poczucie bliskości – bo któż inny może dać nam radość, bezpieczeństwo i zaopiekować się gdy tego potrzebujemy? Gdy kochamy, to odpowiedź jest prosta.

Jednak sama opieka nad niepełnosprawnym nie jest prostym zadaniem. I tutaj również staje się przydatna nasza mała biblioteczka. Okazuje się, że kolekcjonując książki medyczne, nagle mamy lekturę, która przybliży nam zaistniały problem niepełnosprawności. Wkleję tutaj pewien tytuł jako niezbędny w takiej sytuacji: „Osoba ciężko chora lub niepełnosprawna w domu”. Gdy wiedza pójdzie w parze z naszymi działaniami, to opieka stanie się łatwiejsza. Z czasem sytuacja stanie się normą, z którą się pogodzimy. Warto pamiętać, że każda tragedia to wielki ból, lecz nie oznacza końca i należy wyciągnąć jak najwięcej radości z tego wszystkiego co nam zostało.

zdj. sxc.hu