MEGAMOCNI

Jezioro Tarnobrzeskie także dla niepełnosprawnych

bez_barier jeziora Tarnobrzeg turystyka_niepełnosprawnych zalewy

Dodano 2013-06-27 13:53:47 | Autor: Emil Kowalski

Nad Jeziorem Tarnobrzeskim można popływać, pożeglować czy wypożyczyć sprzęt wodny. Jest to znakomite miejsce wypoczynku dla każdego a również dla osób niepełnosprawnych.

Powierzchnia lustra wody to 455 ha, a maksymalna głębokość 40 metrów. Około 90% wody znajdującej się w zbiorniku, ma I klasę czystości. Jezioro zostało oddane w 2009 roku, ostatecznie zakończono napełnianie zbiornika.  Zalew (dawniej Machowski), jest efektem likwidacji odkrywkowej kopalni siarki w Tarnobrzegu.

Od czerwca bieżącego roku, niepełnosprawni mogą swobodnie udać się nad te malownicze miejsce. Wybudowano specjalny podest dla poruszających się na wózku. Wykonawcami konstrukcji są pracownicy Kopalni Siarki „Machów”. Obok zostały zainstalowane specjalne toalety oraz jest przygotowany parking dla niepełnosprawnych (na wprost bazy WOPR). Mogą na nim parkować jedynie takie osoby. Podest, umożliwia zjazd wprost na brzeg Tarnobrzeskiego Jeziora.

Ponadto, dużą dogodnością jest bezprzewodowy i darmowy dostęp do Internetu z którego może korzystać każdy. Nad jeziorem, z czasem, zaczyna się odbywać coraz więcej imprez kulturalno-rozrywkowych. Wśród nich były m.in. impreza „Lata z Radiem”14 lipca 2012 roku, podczas której wystąpili: Leszcze, Krzysztof Krawczyk oraz Stachursky. Nad Jeziorem Tarnobrzeskim, już 4 razy odbył się festiwal piosenki żeglarskiej, połączony z regatami.

zdj. Wikipedia