MEGAMOCNI

Jutro protesty rodziców i opiekunów niepełnosprawnych w Warszawie

manifestacja niepełnosprawni opiekuni protesty rodzice Solidarność

Dodano 2013-09-12 12:25:14 | Autor: Emil Kowalski

Jutro, 13 września rodzice dzieci niepełnosprawnych przyjadą z różnych stron Polski do Warszawy, by wziąć udział w protestach jakie organizuje Solidarność. Będą protestowali również opiekunowie niepełnosprawnych.

Strona związkowców, wspiera ich poprzez sfinansowanie i zorganizowanie przyjazdu przedstawicieli rodziców dzieci niepełnosprawnych. Tak się dzieje, chociażby w Toruniu, skąd przyjedzie delegacja 30 osób. Tam działa Stowarzyszenie " Mam przyszłość" będące stałym uczestnikiem takich wystąpień.

Znaczny odsetek rodzin niepełnosprawnych dzieci trudzi się z tak dużym ubóstwem ( jest ich około 12%, tak wynika z badań w 2012 roku w biedzie) i pojedynczy wyjazd byłby poniżej ich możliwości.

Główną treścią postulatów rodziców dzieci niepełnosprawnych, mają być sprawy socjalno-bytowe. Mają oni wystosować podobne żądania jak to było podczas innych swoich protestów m.in. w czerwcu (czytaj tutaj). Czytaj również - tu.

O proteście rodziców z marca można czytać tutaj.

Opiekunowie osób niepełnosprawnych walczą o swoje prawa, notorycznie łamane od lat. Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie na własnej skórze odczuwają skutki nieprawidłowej polityki prowadzonej w ich interesie.

W przypadku opiekunów, ich sytuacja wcale nie ulega poprawie a stale się pogarsza. Wedle nowych przepisów o świadczeniach dla opiekunów osób niepełnosprawnych (czytaj tu), wielu z nich straciło prawa do zasiłków. Opiekunowie będą protestować w tej sprawie lecz ich przyjazd to często nie lada wyzwanie bowiem większość z nich to osoby starsze i schorowane a ponadto, przyjazd wiąże się z kosztami. I dlatego, Solidarność, w tej kwestii również pomoże takim osobom. Poprzez organizację i finansowanie, stworzy warunki dla ich przyjazdu.

11 września, opiekunowie dostarczyli petycję do władz a jutro odbędą się protesty. Podczas tych manifestacji, osobno wystąpią opiekuni osób starszych i rodzice dzieci niepełnosprawnych. 

info. własne