MEGAMOCNI

Kampania "Porzucone-Niepełnosprawne"

Dzieci kampania mazowieckie

Dodano 2014-11-18 09:06:00 | Autor: Portal Megamocni

Na terenie województwa mazowieckiego rozpoczęła się kampania społeczna „Porzucone-Niepełnosprawne”, współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, której inicjatorem jest Fundacja Odzyskać Radość, od wielu lat aktywnie działająca na rzecz dzieci przebywających w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Kraszewie-Czubakach.

Poprzez kampanię organizatorzy będą informować bezpośrednio o określonej, niewielkiej grupie dzieci. Jednocześnie podkreślają, że społeczny wymiar tej kampanii – biorąc pod uwagę możliwości wystąpienia kolejnych porzuceń niepełnosprawnych dzieci - jest znacznie szerszy. Przez przedstawienie sytuacji porzuconych niepełnosprawnych dzieci organizatorzy chcą wywołać społeczną dyskusję nad konsekwencjami tego smutnego zjawiska.

Oprócz szeroko zakrojonej akcji informacyjnej, powstał również specjalny portal internetowy www.porzucone-niepelnosprawne.pl, za pośrednictwem którego będzie można m.in. dowiedzieć się, jak pomóc dzieciom, poznać ich historię oraz uzyskać bardziej szczegółowe informację na temat tego zjawiska.

Jednym z takich dzieci jest czteroletnia Kasia, która przebywa w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym dla Dzieci i Młodzieży w Kraszewie-Czubakach od 2010 roku. Tuż po narodzinach została porzucona przez matkę. Dziewczynka urodziła się z rozszczepem kręgosłupa i przepukliną okołordzeniową. Ma stópki  stawione końsko-szpotawo, przez co ma trudności z samodzielnym staniem i utrzymaniem równowagi. Kasia ma szansę samodzielnie chodzić, ale wymaga kolejnej operacji i nowych ortez, które tylko w części finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Zakład – w którym przebywa dziewczynka – nie jest wstanie zapewnić pozostałych kosztów ortez, stąd też szansa umożliwienia Kasi normalnego chodzenia może zostać zaprzepaszczona.

Takich maluchów, jak Kasia jest w Polsce wiele, a bulwersujący problem „porzuceń” przez rodziców niepełnosprawnych dzieci – mimo faktu, że naprawdę ciężko pozostać obojętnym wobec ich nieszczęścia – rzadko poruszany jest przez media i opinię publiczną. Pomysłodawcy kampanii postanowili to zmienić.

Więcej informacji odnośnie kampanii społecznej „Porzucone-Niepełnosprawne” znajdą Państwo na stronie internetowej www.porzucone-niepelnosprawne.pl

Zapytania można przesyłać mailem: dzieci@porzucone.pl

zdj. porzucone.pl

(niepelnosprawni.gov.pl)