MEGAMOCNI

Kąpiel w Domestosie dla zdrowej skóry?

ezdrowie skóra

Dodano 2013-11-19 12:56:07 | Autor: Jacek Gibel

Jak się okazuje, wybielacz jest w stanie pomóc nie tylko naszym ubraniom, ale także skórze. Naukowcy ostrzegają jednak: nie róbcie tego w domu!

Odpowiednio mocno rozpuszczony wybielacz okazuje się być skuteczny w leczeniu uszkodzeń skóry spowodowanych radioterapią, nadmiernym wystawieniem na słońce czy starzeniem się skóry.

0,005-procentowy roztwór (dla porównania: popularny Domestos zawiera ok. 1-5% podchlorynu sodu, a więc jest 200-1000 razy bardziej stężony) pomaga też radzić sobie z zapaleniami skóry.

Od dawna wiadomo było, że kąpanie się w rozpuszczonym wybielaczu zwalcza egzemę, jednak dokładne przyczyny takiego stanu rzeczy nie były znane. Początkowo - mówi dr Thomas Leung z Uniwersytetu w Stanford - sądzono, że wybielacz zabija bakterie i wirusy na skórze, jednak koncentraty używane w klinice nie są wystarczająco mocne, by był to jedyny powód.

Badanie opublikowane w magazynie Journal of Clinical Investigation wykazało, że u myszy wystawionych na promieniowanie uszkodzenia skóry zmniejszyły się po kąpieli w roztworze wybielacza. Jego niskie dawki blokowały substancje chemiczne powodujące reakcję zapalną.

Chociaż reakcja zapalna jest ważna w zwalczaniu infekcji, zbyt silna może powodować uszkodzenia. Wybielacz pomaga tego uniknąć.

Obecnie naukowcy rozważają testy kliniczne na ludziach, ale szukają też innych chorób, które mogą być leczone przez kąpiele w roztworze wybielacza.

Dr Leung dodaje: Możliwe jest, że mogą one leczyć nie tylko wysypkę, ale także urazy takie, jak wrzody cukrzycowe.

zdj. chaucersolutions.co.uk

(inf. własna/Daily Mail)