MEGAMOCNI

Katarzyna Rogowiec

biathlon cykl narciarstwo Rogowiec

Dodano 2013-05-29 07:06:36 | Autor: Jacek Gibel

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, dziś rusza cykl „Łamiąc bariery”. Będziemy tu przedstawiać sylwetki niepełnosprawnych sportowców, którzy w jakiś sposób przykuli naszą uwagę. Zaczynamy od zawodniczki z naszego krajowego podwórka, reprezentującej sporty zimowe.

Narciarstwo biegowe w Polsce kojarzy się przede wszystkim z Justyną Kowalczyk. Niewiele osób wie, że mamy w tej dyscyplinie inną, równie utytułowaną biegaczkę – Katarzynę Rogowiec.

Rogowiec nie nacieszyła się długo pełnosprawnością. W wieku trzech lat straciła obie ręce w wypadku ze sprzętem żniwnym na gospodarstwie rodziców. Jak pisze na swojej stronie, upór, samozaparcie, kilka innych cech osobowości i cech charakteru wypracowanych we mnie przez niełatwą życiową codzienność w powiązaniu z szansami, które dawali mi ludzie doprowadziło mnie do zwyciężania na arenach sportowych, skąd jestem znana większemu gronu moich przyjaciół. Mimo trudności zdołała ukończyć Akademię Ekonomiczną w Krakowie oraz studia podyplomowe w Wyższej Szkole Zarządzania Personelem w Warszawie.

Za sukcesami naukowymi poszły również sportowe. Rogowiec to jedyna polska medalistka zimowych igrzysk paraolimpijskich w Turynie (2006) i Vancouver (2010). We Włoszech dwukrotnie stawała na najwyższym stopniu podium (w biegu na 5 i na 15 km), a cztery lata później zdobyła brązowy medal na tym dłuższym dystansie. Jeszcze bardziej imponująco wygląda dorobek medalowy Polki na mistrzostwach świata. Po raz pierwszy na podium stanęła dekadę temu podczas imprezy w niemieckim Baiersbronn, skąd przywiozła trzy srebrne krążki – za sztafetę 3x2,5 km oraz biegi indywidualne na 10 i 15 km. Dwa lata później w amerykańskim Fort Kent było jeszcze lepiej – co prawda na 5 i 10 km Rogowiec musiała zadowolić się najniższym stopniem podium, ale powetowała to sobie wygrywając zawody biathlonowe na 12,5 km oraz zajmując drugiej miejsce na dystansie krótszym o 5 km. Prawdziwy wysyp medali nastąpił jednak na mistrzostwach świata w Chanty Mansyjsku (2011), skąd zawodniczka z Rabki-Zdroju przywiozła aż sześć krążków – brązowy za bieg na 15 km, srebrne za bieg na 10 km i sprint biegowy oraz sprint biathlonowy, bieg biathlonowy na 7,5 i 12,5 km, a złoty za bieg na 5 km. Rogowiec zdobyła również Kryształową Kulę za biegi narciarskie w sezonie 2011/2012, w biathlonie z kolei zajęła w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata drugie miejsce.

To nie koniec osiągnięć naszej narciarki. Nic dziwnego, że po sukcesach spłynęły na nią nagrody i wyróżnienia. Rogowiec, odznaczona w 2006 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, to między innymi trzykrotnie najlepszy sportowiec niepełnosprawny roku (2006, 2010, 2011) czy zwyciężczyni Gali Mistrzów Sportu 2006 w kategorii Sportowiec Niepełnosprawny. Od paru lat aktywnie działa też na rzecz osób niepełnosprawnych. Zasiada zarówno w Radzie Zawodników przy Międzynarodowym Komitecie Paraolimpijskim, jak i w Radzie Zawodników Międzynarodowej Agencji Antydopingowej.

Rogowiec (wraz z m.in. Jasiem Melą i Jarosławem Rolą) brała też udział w wyprawie trekkingowej na Kilimandżaro w 2008 roku, zorganizowanej przez Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko”

SYLWETKA ZAWODNIKA:

Imię i nazwisko: Katarzyna Rogowiec

Dyscyplina: Narciarstwo biegowe/biathlon

Niepełnosprawność: Brak obu rąk

 

Kolejne sylwetki będą ukazywać się co środę. Jeżeli macie jakiekolwiek sugestie dotyczące cyklu, prosimy o kontakt mailowy.