MEGAMOCNI

Kino z opaską na oczach

audiodeskrypcja koncert Kraków niewidomi Rotunda

Dodano 2013-03-06 08:59:39 | Autor: Jacek Gibel

Zastanawialiście się kiedyś, jak spektakle kinowe odbierają osoby niepełnosprawne? W krakowskim klubie Rotunda (ul. Oleandry 1) będzie dziś można przekonać się o tym na własnej skórze. To część projektu "Przełącz zmysły", organizowanego przez studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

O godzinie 18:00 rozpocznie się przegląd etiud filmowych. Widzowie w jego trakcie będą mieli oczy zakryte opaskami, a same filmy zostaną odtworzone z podwójną ścieżką dzwiękową: standardową oraz z audiodeskrypcją. Ta druga polega na wzbogaceniu treści opisem przez "drugiego lektora" tego, co aktualnie dzieje się na ekranie. Po pokazie natomiast odbędzie się dyskusja na temat życia osób niewidomych z Anną Jankowską (Fundacja Siódmy Zmysł).

W projekcie weźmie udział m.in. niewidząca laureatka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie, Katarzyna Nowak. Mimo niepełnosprawności, Katarzyna ukończyła szkołę muzyczną i dwa kierunki studiów, gra na gitarze oraz śpiewa. Po jej koncercie wystąpi zespół Emerald Green, odbędzie się także jam session.

To pierwszy taki projekt studentek UJ. Ma zbliżyć dwa - często odległe - światy. Wstęp na pokaz filmów i koncerty jest wolny.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/gazeta.pl)