MEGAMOCNI

Kolejne mieszkanie treningowe w Białymstoku

białystok mieszkanie

Dodano 2014-07-23 12:55:21 | Autor: Jacek Gibel

W Białymstoku powstanie kolejne, trzecie już mieszkanie chronione, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Właśnie został rozstrzygnięty przetarg na jego utworzenie.

Według założeń, mieszkania te mają przygotowywać osoby niepełnosprawne do samodzielnego funkcjonowania i przeciwdziałać ich wykluczeniu społecznemu. Pierwsze z nich powstało prawie dwa lata temu - miejsce w nim mogą znaleźć głównie osoby z warsztatów terapii zajęciowej.

Drugie - działające od października 2013 roku - skierowane jest do kobiet. Najnowsza inwestycja miasta skierowana jest do zameldowanych w Białymstoku pełnoletnich mężczyzn, którzy mają problemy psychiczne.

Pobyt w tego typu placówce ma charakter treningowy i trwa trzy miesiące, choć możliwe jest przedłużenie tego okresu. W mieszkaniu mogą przebywać maksymalnie cztery osoby, a pobyt połączony musi być z pracą terapeutyczną i treningami umiejętności społecznych.

Założeniem jest to, żeby w ten sposób usamodzielnić mieszkańców, nauczyć planowania wydatków, organizacji, sprzątania, robienia zakupów. Żeby pokazać im, ale też ich rodzinom, że mogą one - pod pewnymi warunkami, ale jednak - samodzielnie funkcjonować.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/radio.bialystok.pl)