MEGAMOCNI

Kolejny projekt Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli

bez_barier muzeum projekt

Dodano 2013-06-03 11:20:20 | Autor: Jacek Gibel

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli realizuje projekt pod nazwą "Muzea bez barier" - Koalicja muzeów polskich i ukraińskich na rzecz profesjonalnej obsługi niepełnosprawnego zwiedzającego.

Od 1 lutego 2013 realizowany jest projekt mający na celu utworzenie akademii kształcącej pracowników muzeów polskich i ukraińskich w zakresie obsługi osób niepełnosprawnych. Akademia ma także kreować nowe rozwiązania edukacyjne w dziedzinie dostępności do kultury dla osób niepełnosprawnych.

Projekt ten został opracowany z myślą o szerszym udostępnianiu sztuki i dziedzictwa narodowego osobom dotkniętym różnymi dysfunkcjami. Jego efektem będzie też zwiększenie liczby muzeów dostępnych dla osób niepełnosprawnych.

W pierwszej fazie projektu zostaną przeprowadzone dwa specjalistyczne badania ankietowe, których celem jest określenie potencjału polskich i ukraińskich muzeów w zakresie dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na podstawie ich wyników odbędą się szkolenia dla polskich i ukraińskich edukatorów muzealnych z programów edukacyjnych dla osób niepełnosprawnych. Z tej okazji pomieszczenia w Muzeum Regionalnym zostaną wyposażone m.in. w sprzęt audio-video, zestaw nagłośnieniowy oraz w sprzęt do edukacji osób niepełnosprawnych, tj. pętle indukcyjne wspomagające słyszenie, panel interaktywny, mówiący identyfikator etykiet i system informacyjny wspomagający orientację w terenie dla osób niewidzących.

Oprócz szkolenia, odbywać się będą także warsztaty dla osób niepełnosprawnych. Projekt przewiduje także utworzenie platformy internetowej "Muzea bez barier", na której zostaną zamieszczone biuletyny szkoleniowe, informatory i programy edukacyjne dla muzealników, natomiast dla osób niepełnosprawnych znajdzie się kompleksowy informator o polskich i ukraińskich muzeach dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. W projekcie jest również emisja filmu i spotu promujących w mediach ogólnopolskich problematykę osób niepełnosprawnych w muzeach.

"Muzea bez barier" to nie pierwszy tego typu projekt realizowany w stalowowolskim Muzeum Regionalnym. Placówka brała udział w takich programach edukacyjnych jak "Galeria przez dotyk", "Dostępne Muzeum. Zintegrowany program edukacyjny dla osób niepełnosprawnych" czy interaktywna wystawa "Poczuj sztukę". Budynek Muzeum oraz przestrzeń zewnętrzna również zostały dostosowane do potrzeb osób o różnych dysfunkcjach.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/wiadomosci24.pl)