MEGAMOCNI

Kolejny protest opiekunów osób niepełnosprawnych w Warszawie

opiekunowie protesty Warszawa

Dodano 2015-01-13 13:51:19 | Autor: Jacek Gibel

W Warszawie ruszył kolejny protest opiekunów osób niepełnosprawnych - dorosłych i dzieci. Kilkadziesiąt osób zgromadzonych pod Kancelarią Premiera domaga się zwiększenia świadczeń z tytułu opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi.

Wśród organizatorów protestu są osoby, które wiosną zeszłego roku okupowały Sejm. Mają ze sobą transparenty głoszące Konstytucja polska nakazuje w szczególny sposób dbać o niepełnosprawne dzieci.

Rodzice podkreślają, że zwiększone zostało jedynie świadczenie pielęgnacyjne. Zasiłek w wysokości 153 zł miesięcznie nie był podniesiony od 9 lat.

Wcześniej przed kancelarią protestowali opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych, domagając się zrównania świadczeń z otrzymywanymi przez rodziców niepełnosprawnych dzieci. W ciągu miesiąca mają oni otrzymać do konsultacji projekt ustawy realizującej zeszłoroczne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że należy równo traktować wszystkich opiekunów dorosłych niepełnosprawnych, niezależnie od tego, kiedy powstała niepełnosprawność ich podopiecznego.

Protestujący zapewniają, że będą regularnie wracać pod Sejm i Kancelarię Premiera. Na 5 maja zaplanowali już protest w Brukseli.

(inf. własna/rmf24.pl)