MEGAMOCNI

Kolejny wniosek do TK w sprawie zasiłku opiekuńczego

opiekun opiekuni prawo protesty sąd

Dodano 2014-01-20 08:35:11 | Autor: Emil Kowalski

Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy prawidłowości na wniosek Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu w sprawie warunków uzyskania specjalnego zasiłku opiekuńczego. 

Sąd dopatruje się w nich uchybienia. Chodzi o osoby, które nie pracowały przed podjęciem opieki nad osobą niepełnosprawną. Decyzję o wystosowaniu wniosku do TK, podjęto po jednym z przypadków jaki miał miejsce w Poznaniu. Osoba chcąca się opiekować niepełnosprawnym, nie chciała rezygnować też z pracy lecz przez to odmówiono jej świadczeń.

Sad uważa, że „faworyzowanie” osób, które rezygnują z pracy na rzecz opieki nad osobą niepełnosprawną czyli przyznawanie im zasiłków a osobom pracującym, które pełnią tą samą rolę nie, jest naruszeniem prawa i nierównym traktowaniem. Może to prowadzić do paradoksu w postaci takiej, że osoba, która chce opiekować się niepełnosprawnym lub jest do tego najzwyczajniej zmuszona, musi najpierw podjąć pracę by z niej potem rezygnować.

Przed 1 stycznia 2013 r. do tego aby otrzymać zasiłek na rzecz opieki nad niepełnosprawną osobą, wystarczyło nie podejmować pracy. Właśnie na tych zasadach, duża część opiekunów uzyskała do niego prawo. Sąd dostrzega w kwestii tej grupy opiekunów naruszenia zasady ochrony praw nabytych.

Beneficjenci mieli prawo myśleć, że państwo nie pozbawi ich od pobierania świadczeń i że nie muszą koniecznie rezygnować z pracy aby sprawować opiekę nad osobą niepełnosprawną.

Przeczytaj o walce opiekunów o swoje prawa - TUTAJ