MEGAMOCNI

Komornik nie zabierze już wózka? - projekt nowelizacji

komornik prawo

Dodano 2014-01-24 09:51:55 | Autor: Jacek Gibel

Jak zakłada poselski projekt nowelizacji prawa cywilnego, przedmioty, które są niezbędne dłużnikowi lub członkowi jego rodziny ze względu na niepełnosprawność, mają nie podlegać egzekucji komorniczej. Wczoraj odbyła się debata, podczas której posłowie wyrazili poparcie dla projektu.

Projekt został przygotowany przez posłów Platformy Obywatelskiej na kanwie opisywanych w mediach historii, gdy komornik sądowy, egzekwując wyrok stwierdzający, że obywatel jest zadłużony, w ramach zajęcia komorniczego zabrał także wózek inwalidzki osoby niepełnosprawnej. Nowelizacja prawa ma wyłączyć tego typu sprzęt z zestawu przedmiotów możliwych do egzekucji komorniczej.

Prace nad nowelizacją rozpoczęły się, gdy do biura posła Artura Dunina zgłosił się niepełnosprawny, któremu komornik zajął niezbędny do pracy komputer. Projekt ma ograniczyć liczbę przypadków, w których komornik działa zgodnie z prawem, jednak zabiera przedmioty niezbędne do pracy lub egzystencji.

Obecnie w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji istnieją rozbieżności w kwestii działań komorniczych. Nowelizacja ma je ujednolicić i zrównać uprawnienia egzekucyjne organów publicznych i prywatnych wierzycieli. Projekt popiera nie tylko samorząd komorników, ale też posłowie wielu partii politycznych, m.in. PiS, Twojego Ruchu, PSL, SLD czy PO.

(inf. własna/dziennikwschodni.pl)