MEGAMOCNI

Konflikt - niepełnosprawni kontra urzędnicy wrocławscy

urzędnicy Urzędy Wrocław

Dodano 2013-12-27 08:20:25 | Autor: Emil Kowalski

We Wrocławiu pojawił się konflikt na linii mieszkańcy niepełnosprawni – Urząd Miasta. 17 grudnia 2013 roku, w Urzędzie Miejskim przy pl. Nowy Targ odbyły się konsultacje społeczne dla utworzenia w centrum Wrocławia parku kulturowego. Podczas posiedzenia poruszono kwestię dostępności miasta dla osób niepełnosprawnych.

Wystąpiła urzędniczka Beata Urbanowicz wypowiadając się, pogwałciła zasady etyki i złamała postanowienia Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych (art. 9). Tak sądzą przedstawiciele Inicjatywy Przyjazny Wrocław, którzy wystosowali list protestacyjny do władz miasta.

W liście zaznaczono, że urzędniczka „zaprzeczyła możliwości stworzenia udogodnień dla osób niepełnosprawnych, jeżeli miałoby się to odbyć kosztem interesów restauratorów” co spowodowało podejrzenia, że może ona działać we własnym interesie dla osiągnięcia korzyści majątkowych.

Kolejnym uderzającym faktem jest określenie przez urzędniczkę jednej niepełnosprawnej osoby, który podczas spotkania dopominała się o swoje prawa. Określiła ją mianem „napastliwej”. To stworzyło obraz dla całych władz wrocławskich.

W obecnej sytuacji możemy uznać, że mieszkańcy poruszający się na wózkach mają zakaz wstępu do ważnych przestrzeni miasta albo wstęp na własne ryzyko.” – można przeczytać w liście opublikowanym na stronie tuwroclaw.pl.

Wrocław ma być Europejską Stolicą Kultury 2016 i w związku z tym członkowie Inicjatywy Przyjazny Wrocław, skierowali zapytanie do Prezydenta Rafała Dutkiewicza oraz Beaty Urbanowicz, kiedy zostaną wprowadzone zmiany i przystosowania dla osób niepełnosprawnych.

Na domiar złego, nieferalne wypowiedzi miały miejsce podczas konferencji odbywającej się na drugim piętrze urzędu, gdzie nie ma windy. Tak więc, niepełnosprawni mieli utrudniony dostęp.

W liście wyodrębniono postulaty w podpunktach. Przedstawiciele Inicjatywy Przyjazny Wrocław wyrazili dogłębnie swoje niezadowolenie i zażądali jak najszybszej reakcji i podjęcia działań.

Czytaj również - Polskie Urżedy i niepełnosprawni

info. własne/tuwroclaw.pl