MEGAMOCNI

Konserwator - niepełnosprawni 1:0

Winda zabytki Zamość

Dodano 2013-03-18 14:59:42 | Autor: Jacek Gibel

Niepełnosprawni póki co nie będą mogli swobodnie korzystać z budynku Urzędu Miasta w Zamościu. Ratusz jest niedostosowany do ich potrzeb, a plan zamontowania windy przy magistracie został odrzucony przez konserwatora zabytków.

Władze miasta już w zeszłym roku mówiły, że winda przy ratuszu na pewno się pojawi. Takie deklaracje złożyli i prezydent, i wiceprezydent Zamościa. Pojawił się nawet wniosek do tamtejszej konserwator zabytków, Grażyny Żurawickiej. Na tym etapie projekt się zatrzymał, bo miasto otrzymało odpowiedź odmowną.

Nie wszystko jednak stracone. Zdaniem sekretarza miasta, Karola Garbuli, wciąż możliwe jest zamontowanie windy wewnątrz budynku. To nieco trudniejsze zadanie niż w pierwotnej wersji, ponieważ wiąże się między innymi ze zleceniem ekspertyz dotyczących możliwości kucia stropów.

Nie znaczy to więc, że miasto zaniechało przeprowadzenia dość ważnej inwestycji, choć wiele wskazuje, że problem jest jednak dość poważny. Jeden z niepełnosprawnych zamojskich dziennikarzy stwierdził: Trudno mi nazwać powstałą sytuację. Zakładam, że zarówno miasto, jak i konserwator zabytków mają rzeczywistą wolę, aby ta winda powstała. Jednak wygląda na to, iż różnica zdań między obiema stronami jest na tyle duża, że istnieje niewielkie ryzyko powodzenia. Moim zdaniem miasto powinno spróbować zadziałać wyżej, czyli w Ministerstwie Kultury, które ma nadzór nad konserwatorami zabytków. Jeśli i resort będzie miał podobne zdanie, co pani Żurawicka, władze miejskie będą musiały podjąć radykalne decyzje i przenieść instytucje ratuszowe w miejsca dostępne dla osób niepełnosprawnych. Podobnie rzecz się ma do organizacji ważnych wydarzeń, jak na przykład sesji Rady Miejskiej.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/naszemiasto.pl)