MEGAMOCNI

Krakowscy niepełnosprawni z szansami na zatrudnienie

bez_barier Kraków MPK praca

Dodano 2014-06-26 13:45:40 | Autor: Jacek Gibel

Krakowscy niepełnosprawni będą mieli szansę na znalezienie pierwszej pracy. W mieście ruszył program aktywizujący osoby mające ciężką sytuację na rynku pracy.

Jak informuje krakowski magistrat, MPK podjęło współpracę ze Środowiskowym Domem Samopomocy "VITA" i Środowiskowym Domem Samopomocy "Leonardo". W jej ramach podopieczni placówek będą raz w miesiącu, od czerwca do grudnia, wykonywać prace porządkowe w biurach, na korytarzach i w salach konferencyjnych przewoźnika.

Pierwsze prace zostały już wykonane. W środę, 25 czerwca, ponad 20 osób, w tym niepełnosprawni z zaburzeniami psychicznymi, przez kilka godzin zajmowało się sprzątaniem obiektu.

Współpraca ma przynieść obustronne korzyści. Niepełnosprawni dostaną szansę na aktywizację zawodową, która jest dla nich szczególnie cenna, krakowskie MPK z kolei zakupi za oszczędzone na usługach firmy sprzątającej pieniądze bilety komunikacji miejskiej dla podopiecznych obu ośrodków.

Chcemy promować tego rodzaju dobre praktyki, których efektem będzie zapobieganie zjawisku wykluczenia społecznego i stygmatyzacji osób niepełnosprawnych. Dzięki temu projektowi wiele z tych osób po raz pierwszy w swoim życiu miało szansę pracować - mówi Rafał Świerczyński, prezes MPK SA w Krakowie.

Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych, dodaje: To niezwykle cenna inicjatywa. Przede wszystkim dlatego, że aktywizuje osoby z problemami psychicznymi, które mają niezwykle ciężką sytuację na rynku pracy. Mam nadzieję, że ten niezwykły projekt będzie kontynuowany i rozwijany.

Nadzór nad realizacją projektu objął Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie. Partnerem projektu jest Miasto Kraków.

zdj. tk.krakow.pl

(inf. własna/pulshr.pl)