MEGAMOCNI

Książnica Podlaska filia nr 9 będzie dostępna dla niepełnosprawnych

białystok biblioteka dostępność dostosowanie Ksiąznica

Dodano 2013-07-25 09:36:44 | Autor: Emil Kowalski

Trwa unowocześnienie i remont 9 Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. Dzięki prowadzonym pracom, będzie możliwy dostęp do literatury dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Książnica jest największą publiczną biblioteką w województwie podlaskim.

Inwestycje w likwidowanie barier dla osób niepełnosprawnych, trwają już ponad 2 lata. Budynek przy ulicy Gajowej 73 wymagał już remontu i będzie o wiele nowocześniejszy.

Na chwilę obecną, w ramach pierwszego etapu prac, przebudowano układ pomieszczeń w budynku, wymieniono instalacje i odmalowano wnętrza. Kupiono nowe regały i stoły do czytelni.

Wśród prac mających na celu dostosowanie placówki dla potrzeb niepełnosprawnych, już funkcjonują, dźwig platformowy oraz toalety z odpowiednimi udogodnieniami.

W kolejnym etapie prowadzony jest remont i modernizacja pomieszczeń na parterze. Odświeżana  jest elewacja zewnętrzna. Został zakupiony specjalistyczny sprzęt i wyposażenie dla osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci niedosłyszących i niedowidzących.

Na parterze, specjalnie dla tych dzieci, udostępniony będzie pokój, wyposażony w materace, gdzie będą mogły bawić się i słuchać bajek, czytanych przez nauczycielkę ze szkoły czy przedszkola.

Zostaną zakupione specjalne zestawy komputerowe, duże monitory, dostosowane do potrzeb niedowidzących,  specjalne lupy: stała i przenośna. Pojawi się też pętla indukcyjna, (czytaj co to jest w artykule „Technologie dla niepełnosprawnych - pętle indukcyjne").

Prace mają trwać do końca tego roku. Książnica planuje także w tym roku remont innej swojej filii – nr 15 przy ulicy Skłodowskiej, w pawilonie handlowym Opałek. Jej pomieszczenia zostaną odmalowane, wymieniona będzie instalacja elektryczna.

info. własne/wspolczesna.pl

zdj. Wikipedia