MEGAMOCNI

Lampka wina dziennie trzyma psychiatrę z dala ode mnie

alkohol badania depresja ezdrowie

Dodano 2013-09-03 12:46:35 | Autor: Jacek Gibel

Siedem lampek wina w ciągu tygodnia może obniżyć ryzyko depresji o jedną trzecią - do takich wniosków doszli hiszpańscy naukowcy w badaniu, w którym wzięło udział ponad 5,5 tysiąca osób z kraju.

Niedawno pisaliśmy o wpływie alkoholu na raka piersi. Okazuje się, że być może ważne jest nie tylko co oraz ile, ale i kiedy pijemy.

Hiszpańscy naukowcy odkryli, że pijąc do 15g alkoholu dziennie (odpowiednik lampki wina, a więc dawki, która zwiększa u młodych kobiet szansę zachorowania na raka piersi), można znacznie obniżyć ryzyko depresji. Tym razem jednak badania nie dotyczyły spożywania trunków w drugiej i trzeciej dekadzie życia.

Badaniem objęto ponad 5,5 tysiąca mężczyzn i kobiet z Hiszpanii w wieku 55-80 lat, którzy codziennie spożywali od 5 do 15g alkoholu. W ciągu kolejnych siedmiu lat u blisko 500 z nich została zdiagnozowana depresja. Na podstawie tych danych określono, że osoby spożywające taką właśnie dawkę alkoholu są w mniejszym stopniu zagrożone chorobą niż abstynenci.

Wyniki zamieszczone w magazynie BMC Medicine stoją w opozycji do poprzednich badań, które mówiły, że alkohol zwiększa ryzyko depresji. Zdaniem doktora Miguela Martineza-Gonzaleza może to wynikać z faktu, że hiszpańskie badania nie obejmowały osób z problemem alkoholowym bądź tych, u których depresja występowała już wcześniej.

Konkluzja z badań jest następująca: Umiarkowane spożycie alkoholu może redukować zagrożenie depresją, podczas gdy osoby dużo pijące wydają się być bardziej nią zagrożone. Dodatkowym wytłumaczeniem może być fakt, że osoby pijące umiarkowane ilości alkoholu cieszą się też lepszym zdrowiem, co może zmniejszać ryzyko depresji.

Warto pamiętać też o tym, że choć alkohol jest depresantem i to jednym z najpopularniejszych, to działanie tych środków - mimo podobnej nazwy - nie ma nic wspólnego z depresją ani stosowanymi w niej antydepresantami.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/Daily Mail)