MEGAMOCNI

Laser, który powoduje regenerację zębów?

dentysta laser zęby

Dodano 2014-06-03 12:41:04 | Autor: Jacek Gibel

Pojawia się nadzieja dla tych, którzy kojarzą wizytę u dentysty z największym horrorem. Amerykańscy naukowcy odkryli metodę na samoczynną naprawę uszkodzonych próchnicą zębów.

Oznacza to, że już wkrótce zapotrzebowanie na dentystów może drastycznie zmaleć - poprawi się za to niewątpliwie wygoda wizyt.

Jak się okazuje, krótkie traktowanie zęba laserem może zainicjować samoczynne procesy naprawcze w tkance.

Naukowcy do tej pory przeprowadzili eksperymenty tylko na szczurach, jednak w niedługim czasie możliwe jest, że testami objęci zostaną ludzie. W zębinie - tkance znajdującej się bezpośrednio pod szkliwem i narażonej na ubytki spowodowane próchnicą - gryzoni wywiercono niewielki otwór, a następnie przez pięć minut naświetlano go wiązką laserową o niskiej mocy. Jak donosi czasopismo Science Translational Medicine, po dwunastu tygodniach zębina zregenerowała się.

Dalsze badania wykazały, co stało za leczniczym działaniem lasera.

Intensywne światło aktywowało w ustach substancje chemiczne, które pobudziły do życia znajdujące się w głębi zęba komórki macierzyste, pełniące w organizmie rolę systemu naprawczego. To właśnie dzięki ich funkcjonowaniu możliwe było samoczynne wypełnienie ubytku.

Naukowcom udało się co prawda już wcześniej stworzyć całkowicie żywy ząb, jednak tylko w warunkach laboratoryjnych. Technika laserowa natomiast pokazuje, że możliwe jest odtworzenie zębiny również w organizmie pacjenta dzięki zachodzącym w nim naturalnym procesom, jest to więc spory krok naprzód.

Praveen Arany z Narodowego Instytutu Badań Zębów i Twarzoczaszki w Maryland stwierdza, że jeśli w podobny sposób możliwa będzie regeneracja innych tkanek zęba, technika laserowa może całkowicie zastąpić bolesne i kosztowne leczenie kanałowe. Oznacza to również mniejsze zapotrzebowanie na protezy stomatologiczne.

Przy niektórych rodzajach próchnicy wciąż jednak niezbędne będzie użycie tradycyjnego wiertła.

Prof. Chris Mason z University College London mówi: Myślę, że terapia laserowa zdobędzie popularność wśród pacjentów ze względu na niską cenę, szybkość i minimalną inwazyjność.

Dodaje jednak, że odtworzenie szkliwa - tkanki umożliwiającej gryzienie i przeżuwanie pokarmu - będzie dużo trudniejsze niż w przypadku zębiny.

zdj. freeimages.com

(inf. własna/Daily Mirror)