MEGAMOCNI

Leczenie operacyjne kolan – stosowane metody i rehabilitacja

Artroskopia Endoprotezoplastyka kolano medycyna stawy szpitale

Dodano 2013-12-31 07:18:27 | Autor: Emil Kowalski

Operacje kolan okazują się czasem jedyną możliwością przyniesienia ulgi obolałemu pacjentowi oraz przywrócenia go do normalnego funkcjonowania. Dzięki nim możemy żyć bez bólu i prowadzić aktywne życie. Jakie metody operacyjnego leczenia kolan są najbardziej popularne? Dlaczego warto z nich korzystać?

Z kolanami nie ma żartów

Chociaż mogłoby się wydawać, że lekkie pobolewanie kolana od czasu do czasu to nic poważnego, to takich problemów nigdy nie należy lekceważyć. Staw kolanowy ciągle narażony jest na duże obciążenia, a w przypadku osób uprawiających różnego rodzaju sporty, także na liczne kontuzje. Dlatego tak ważne jest dbanie o kondycję stawów na co dzień oraz poważne traktowanie wszelkich niepokojących sygnałów. Kiedy operacja okazuje się niezbędna, poszukajmy odpowiedniej placówki medycznej, w której nie będziemy musieli czekać w długiej kolejce, a do naszej dyspozycji będą doświadczeni specjaliści z zakresu ortopedii. Jakie metody leczenia mogą nam zaproponować?

Artroskopia stawu kolanowego

Jedną z najbardziej popularnych, a jednocześnie najbardziej nowoczesnych i cenionych metod przeprowadzania operacji kolana jest artroskopia, czyli zabieg wewnątrzstawowy. Poprzez niewielkie nacięcie miniaturowe narzędzia chirurgiczne wprowadzane są do stawu, gdzie zostaje przeprowadzony zabieg. Wszystko to dzieje się pod ścisłą kontrolą kamery endoskopowej, monitorującej każdy ruch lekarza. Metoda ma wiele zalet – jest mało inwazyjna (torebka stawowa i otaczające struktury są uszkadzane   w minimalnym stopniu), rehabilitacja przebiega szybciej niż w innych przypadkach, a kolano nie musi być unieruchomione przez długi czas. Takie zabiegi przeprowadzane są m.in. w Szpitalu Centrum ENEL-MED. Dzięki wybitnym specjalistom, miniinwazyjnym technikom operacyjnym i nowoczesnemu sprzętowi, możliwy jest wyjątkowo szybki powrót do zdrowia. ENEL-MED stawia na kompleksowość, gwarantując poza samą diagnostyką i operacją także rehabilitację oraz konsultacje medyczne w dowolnym momencie leczenia.

Endoprotezoplastyka stawu kolanowego

Innym popularnym zabiegiem, wykonywanym w przypadku uporczywych dolegliwości bólowych oraz istotnego ograniczenia ruchomości związanego ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów, jest endoprotezoplastyka. Metoda ta polega na wszczepieniu sztucznego stawu, co pozwala przywrócić pacjentom sprawność i uwolnić ich od dolegliwości bólowych. Sztuczne stawy wykonywane są z najwyższej jakości  materiałów – najczęściej zostają przymocowane do kości za pomocą specjalnego cementu kostnego. W przypadku wyboru tej metody niezwykle ważną kwestią jest indywidualne podejście lekarza do każdego pacjenta oraz wspólne podejmowanie optymalnych dla niego decyzji. Rehabilitacja trwa dość długo i obejmuje wiele różnego rodzaju ćwiczeń, jednak pozwala pacjentowi powrócić do sprawności i zdrowia.