MEGAMOCNI

Lenka marzy o wyjeździe w góry

historie kampania_Wyjątkowe_Serce Lena życie

Dodano 2014-01-04 20:59:38 | Autor: Emil Kowalski

Lena jest słoneczną i promienną 18-latką. Na jej buzi, nieustannie widnieje uśmiech. W Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie kształci się już ponad 14 lat. Obecnie, wspólnie z pozostałymi podopiecznymi Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce może udać na wyczekane i wymarzone ferie do Zakopanego, ażeby spełnić się samodzielnie w zwyczajnych sytuacjach i uczyć się niezależności.

Diagnoza

Dziecięce porażenie mózgowe – taką chorobę wykryli lekarze.  Lena miała wtedy 8 miesięcy. Od tamtej chwili przechodzi rehabilitację. Na jej efekty dziewczyna ciężko pracuje. Mimo choroby Lena jest pogodna i radosna. Lubi układać puzzle, czytać książki obyczajowe, oglądać seriale, a także za pośrednictwem czatów w sieci internetowej rozmawia z ludźmi z całego świata. Mając problemy z wykonywaniem nieskrępowanych czynności ruchowych, stanowczo lżej jej pisać na klawiaturze komputera, niż odręcznie.

Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie

Edukacja Leny, począwszy od szkoły podstawowej, związana jest z Zespołem Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. Mama Leny żartuje, że ta szkoła dorastała razem z jej córką.

- Lenka miała takie szczęście, że była pierwszym rocznikiem szkoły podstawowej, a gdy ta się kończyła i było zapotrzebowanie na gimnazjum to ono akurat powstawało.

Obecnie Lena jest w drugiej klasie Szkoły Przyspasabiającej do Pracy, gdzie uczniowie mają zajęcia praktyczne z życia codziennego. Przyrządzają posiłki, kserują lub laminują dokumenty, obsługują komputery i tworzą pisma potrzebne w pracy urzędowej. W szkole znajduje się także pracownia artystyczna, gdzie m.in. trwają obecnie przygotowania do świątecznego kiermaszu.

Pierwsze wyjazdy

Lena od trzech lat w czasie wakacji jeździ na obozy integracyjne w Cieciorce na Kaszubach organizowane przez gdański PCK. Podczas wyjazdu młodzi studenci opiekują się swoimi niepełnosprawnymi rówieśnikami i młodszą młodzieżą. Dla dziewczyny to wyjątkowy moment w roku, gdy może spędzić kilka tygodni w gronie rówieśników, nauczyć się funkcjonować o własnych siłach i radzić w sytuacjach dla siebie trudnych.

Były wakacje, teraz czas na ferie zimowe

Góry to miejsce, w którym Lenka nigdy nie była – głównie ze względu na swoją niepełnosprawność i konieczność poruszania się za pomocą balkonika rehabilitacyjnego. Tymczasem pojawiła się szansa pierwszego wyjazdu w góry, który organizowany jest dla podopiecznych Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce przy Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. Już w styczniu 2014 roku kilkunastu uczniów wyjedzie zwiedzać stolicę Tatr i okolice, nie tylko aby uczestniczyć w dodatkowych warsztatach, lecz by poczuć się jak ich zdrowi rówieśnicy oraz uczyć się samodzielności. Może to być niesamowity krok ku dorosłości dla wielu z nich.

Koszt wycieczki całej grupy to wydatek w wysokości około 20 tysięcy złotych. W związku z tym każdy może wziąć udział w kampanii „Wesprzyj Zimowisko Wyjątkowego Serca. Pomóż nam zrobić krok ku samodzielności” przekazując dowolną kwotę na ten cel na konto Stowarzyszenia. Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie stowarzyszenia: www.wyjatkoweserce.pl

 

W ramach kampanii, przygotowaliśmy cykl życiowych historii - kliknij tutaj