MEGAMOCNI

Lepsi od samych siebie

bez_barier cykl seria sport

Dodano 2013-05-21 09:43:47 | Autor: Jacek Gibel

Nazwiska takie jak Oscar Pistorius czy Natalia Partyka obiły się o uszy chyba każdemu. Gwiazdy igrzysk paraolimpijskich, które dodatkowo pokazały, że mogą być godnym rywalem nawet dla pełnosprawnych sportowców. To ludzie łamiący bariery. To sportowcy lepsi od samych siebie. Takim właśnie postaciom będzie poświęcony niniejszy cykl.

O Partyce, Pistoriusie czy choćby Rafale Wilku napisano już wiele. Pierwsza dwójka bez wątpienia może być nawet uznawana za swego rodzaju „pomnik” niepełnosprawnego sportowca. W tym cyklu – choćby z pewnego poczucia obowiązku – nie sposób więc o nich nie wspomnieć, jednak to nie oni mają być jego motorem napędowym. Postaram się skupić na sportowcach mniej znanych, rozpoznawalnych tylko w dość hermetycznych kręgach lub zapomnianych. Pojawią się postaci ewidentnie łamiące bariery, ale też takie, u których niepełnosprawność nie była tak widoczna.

Nie każdy z nich ma szansę zaistnieć na ekranach telewizorów bądź w tabloidach. Nie każdy jest równie „medialny” co Pistorius. Nie każdy ma możliwość uczestnictwa w paraolimpiadzie. Niektórzy biegają po największych arenach świata, inni grają w lokalnych azjatyckich turniejach bądź kopią piłkę w amatorskich rozgrywkach w Austrii. Każdy jednak pokazuje, że niepełnosprawność to nie wyrok i mimo przeszkód (w końcu ilu z nas zastanawia się: jak można biegać bez nóg?) potrafi realizować się w sporcie, pokonując słabości i ograniczenia, a nierzadko również pełnosprawnych kolegów.

Tacy sportowcy zagoszczą na łamach Megamocnych. Kolejne odcinki cyklu „Łamiąc bariery” będą pojawiać się co środę. Zaczynamy już od przyszłego tygodnia.