MEGAMOCNI

Lipa, kasztan, jarzębina - spokój, witalność i uroda

drzewa jarzębina kasztan lecznictwo lipa uroda witalność

Dodano 2013-04-17 12:14:49 | Autor: Emil Kowalski

Lipa odpręża i uspakaja. Fajną rzeczą jest stworzenie sobie takiego kąciku na łonie przyrody. Nawet w lesie, gdzie nikt nam nie przeszkadza, możemy sobie zbudować swój własny kąt przemyśleń. Z upadłych i trwałych gałęzi, zmontujemy siedzenie i prowizoryczny stolik. To nie zagraża przyrodzie a my zyskujemy miejsce w którym oderwiemy się od rzeczywistości. Prawda, że brzmi zachęcająco?

Mało tego, nasze siły, podczas kilkugodzinnego przebywania pod lipą, regenerują się i nabieramy nowej witalności. Wyobraźcie sobie, że czytamy książkę lub sami piszemy – miejsce to zapewnia nam spokój i wenę twórczą przez cały czas. A może pomalujemy? Odprężenie i zadowolenie nie ma skali.

Natomiast w medycynie stosuje się kwiat lipy drobnolistnej i szerokolistnej do tworzenia naparów o działaniu napotnym i przeciwzapalnym. Są one skuteczne w walce z anginą, grypą i innymi przeziębieniami. Działają także uspokajająco w nadmiernej pobudliwości nerwowej w stanach napięcia nerwowego.

A może kasztany?

Są dekoracyjne i niektórzy twierdzą, że pochłaniają złą energię a więc eksponują je w miejscach gdzie nadają one uroku, gdzie tego „zła” może być najwięcej. Niektórzy noszą je w kieszeniach, bo przynoszą szczęście. A jaki jest ich faktyczny wpływ na nas samych?

Kasztany mają silne działanie energetyczne i silnie skupiają pokłady tych sił. Bardzo mocno promieniują, którego to promieniowania nie można dokładnie określić. Wykryć je może radiesteta i tym samym, przybliżyć diagnozę wpływu kasztanów na zdrowie osób, które przebywają w ich obecności.

Kasztany mają swoje lecznicze właściwości i zawierają escynę. Escyna zmniejsza obrzęki i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. Z kasztanów produkuje się wyciąg alkoholowy, który stosuje się do minimalizowania skutków urazów, np. stłuczeń.

Właściwie, do celów takich, wykorzystywane są wszystkie części drzewa kasztanowca, tj. liście, kora, kwiaty, owoce. A wszelkie wyciągi, stosowane są również do pielęgnacji cery, są dodatkiem do szamponów.

W medycynie, są pomocne w:

·         zakrzepowym zapaleniu żył,

·         przy obrzękach nóg,

·         owrzodzeniach żylakowych,

·         w stanach zapalnych przewodu pokarmowego.

A może coś na zmysły?

Jarzębina oczywiście! Kojarzy nam się z jesienią. Jest obrazem wielu piosenek, wierszy, wspomnień literackich. Inspiruje swoimi unikalnymi owocami, które często towarzyszą nam nawet w zimę, cały czas wisząc na gałęziach. Obficie nimi pokryte drzewo, z daleka wygląda niczym z obrazka dziecięcego – kolorowe, zielono-pomarańczowe, przyciąga uwagę i cieszy. Niektórzy sądzą, że to symbol wieku – ludzie się starzeją i nadal kochają. Widać to chociażby na wielu powszechnych zdjęciach, gdzie to dwoje starszych ludzi, przytula się do siebie na tle emanującej żywotnością, jarzębiny.

Jarzębina działa na naszą psychikę – poszerza naszą świadomość, wpływa na rozwój intuicji. Podobnież, dzięki jarzębinie, rzadziej popełniamy błędy i nasza świadomość jest o wiele bardziej aktywna.

Jarząb pospolity bo tak właśnie prawidłowo nazywamy ot drzewo, jest również stosowany w kuchni i medycynie. Z jarzębiny możemy zrobić konfitury, soki a także napoje alkoholowe (nalewki, wina, wódki). Suszona to doskonały składnik z którego przyrządza się napary jako składniki herbatek i deserów. W jej skład wchodzą odżywcze cukry: fruktoza, glukoza, sacharoza oraz alkohol cukrowy sorbitol. Ten ostatni, działa przeczyszczająco, więc nadmierne spożycie jarzębiny może wywołać biegunkę.

Jarzębina jest bogata w witaminę C, karotenoidy oraz sole mineralne (głównie żelaza, potasu i magnezu). Zawiera też kwasy organiczne, flawonoidy, katechiny, garbniki, antocyjany. Związki te mają działanie moczopędne i przeciwzapalne.

Jako napar, stosowana jest:

·         stanach zapalnych dróg moczowych,

·         kamicy nerkowej,

·         zaburzeniach czynności przewodu pokarmowego,

·         niewydolności krążenia oraz przy przeziębieniach.

Kiedyś, na wsi, w medycynie ludowej i pewnie w niektórych rejonach współcześnie, jarzębinę stosowano przy schorzeniach reumatycznych, cukrzycy, artretyźmie.

To zaledwie kilka przykładów leczniczych i zdrowotnych właściwości drzew, które rosną wokół nas i mamy do nich bezproblemowy dostęp. Wielu lekarzy terapeutów, niemal po każdej diagnozie choroby jako rodzaj rehabilitacji, proponuje spacer po lesie, tak aby być dłużej pośród energii drzew, wiatru i słońca. Tam można znaleźć najlepsze lekarstwa na skołatane nerwy, stres i wiele innych schorzeń….

zdj. Wikipedia