MEGAMOCNI

List w Butelce - podsumowanie

bez_barier butelka kajakarstwo list Michalski

Dodano 2013-05-29 09:00:52 | Autor: Jacek Gibel

Blisko dwa miesiące temu pisaliśmy o spływie kajakowym Wisłą, organizowanym przez kajakarza Artura Michalskiego. Dzięki jego uprzejmości, możemy zamieścić całkowitą relację z tego wydarzenia.

Na początku kwietnia Artur Michalski płynął swoim kajakiem z Krakowa do Gdańska wioząc ze sobą butelkę z niezwykła zawartością. Było w niej przesłanie mówiące, że każdy niezależnie od jakichkolwiek ograniczeń może odnaleźć w sobie MOC do życia w pełni - do spełniania własnych marzeń. Akcja promowała niezwykłą Wyprawę, która odbędzie się już niedługo (pierwszy etap 28-30.VI oraz drugi 11-14.VII) – kajakową wyprawę dla osób z niepełnosprawnością ‘W poszukiwaniu MOCY’ organizowaną przez Fundację Promocji Rekreacji KiM.

Do butelki  swoją wiadomość mógł dorzucić każdy, kto chciał się podzielić ze światem swoimi marzeniami, uczuciami lub po prostu pozdrowić ludzi za wielką wodą. Tak – butelka z listami miała zostać wrzucona do Bałtyku.

W akcję aktywnie zaangażowały się osoby i organizacje związane z wspieraniem osób niepełnosprawnych. Już na starcie wspierał nas Pan Bogdan Dąsal – Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych. Pomimo śnieżycy i remontu podjazdu nad Wisłę osobiście kibicował Arturowi  podczas jego startu w Krakowie pomimo własnej niepełnosprawności.

Po drodze Artur zatrzymał się w Opatowcu, Sandomierzu, Puławach, Dęblinie i Kozienicach. Tam przyjął do butelki przesłania władz miasta oraz mieszkańców.W Warszawie licznie żegnali go kajakarze – również świetna zawodniczka, szesnastoletnia Paulina Rutkowska. Pływa kajakiem pomimo barier a po roku treningów została siódmą zawodniczką na Mistrzostwach Świata. Do akcji przyłączyła się również Prezydent Warszawy – Hanna Gronkiewicz Waltz – dołączając z przesłaniem i obejmując akcję swoim honorowym patronatem.Na akcję Artura licznie odpowiedzieli mieszkańcy Płocka. Tutaj przybyło do butelki najwięcej listów. Artur odwiedził jeszcze okolice Nieszawy, Toruń, Świecie, Grudziądz i Tczew.

Spływ kajakowy zakończył w Gdańsku naprzeciwko słynnego Żurawia. Tutaj powitało go grono przyjaciół na czele z Arturem Labuddą – kajakarzem, sternikiem motorowodnym, nurkiem i podróżnikiem pomimo niepełnosprawności. Kajakarz i listonosz w jednym przyjął ostatnie przesłania do butelki i 12 kwietnia wyruszył wraz z Arturem Labuddą na pełne morze w bardzo szybkiej łodzi motorowej. Butelka z listami została wrzucona na pełne morze w okolicach Helu.

I to właściwie byłby koniec akcji związanej z butelką, gdyby nie zaskakująco szybkie jej odnalezienie na rosyjskim brzegu Bałtyku. Po dwunastu dniach dryfowania znaleziono ją w miejscowości Jantarnyj.
Nasze listy zostały rozpakowane i podobno teraz są tłumaczone na rosyjski. Artur wspomniał , że liczy na cd. akcji i główne przesłanie w kilkunastu językach popłynie jeszcze dalej w świat. Teraz jednak zajęty jest organizacją kajakowej Wyprawy Wisłą  „W poszukiwaniu MOCY’

Właśnie rusza rekrutacja jej uczestników. Jeżeli jesteś osobą z niepełnosprawnością fizyczną, jesteś osobą otwartą i chcesz przełamać stereotypy oraz własne ograniczenia a przede wszystkim poszukać mocy do realizowania swojego życia w pełni, wypełnij ankietę zgłoszeniową na stronie Fundacji KiM.

Będziemy pływać kajakami, nocować na brzegu Wisły, budować obozowisko, gotować posiłki, rozmawiać i dzielić się własnymi doświadczeniami, będziemy poszukiwać w sobie MOCY do spełniania własnych marzeń. Zapraszamy osoby, które sobie świetnie radzą z kajakami (zawodnicy i zaawansowani amatorzy) ale i osoby zupełnie bez doświadczenia w kajakach. Umiejętność pływania wskazana ale nie wymagana. Popłyną z nami instruktorzy kajakarstwa, ratownicy, lekarz oraz wysoko specjalizowani coach’owie wspierający poszukiwanie wewnętrznej MOCY, która wspiera realizowanie życia ‘ w pełni.