MEGAMOCNI

Łódzkie przystanki nie są przyjazne dla niewidomych

bariery dostępność Łódź niewidomi Ząber Zdanowska

Dodano 2013-09-03 12:47:58 | Autor: Emil Kowalski

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, jeszcze niedawno wychwalała przystanki komunikacji miejskiej przy ul. Przybyszewskiego w Łodzi. Tymczasem nie są one odpowiednio dostosowane dla osób niewidomych.

Miejsca zatrzymywania się autobusów i tramwajów, miały być w pełni dostosowane dla niepełnosprawnych lecz tak się nie stało. Takiego zdania jest ekspert Polskiego Związku Niewidomych – pisze Dziennik Łódzki w artykule „Przystanki na ul. Przybyszewskiego są źle wykonane?”.

Sprawą zajął się Stanisław Ząber, konsultant Polskiego Związku Niewidomych do spraw likwidacji barier komunikacyjnych, który ma też zastrzeżenia co do wykonania ul. Puszkina przy rondzie Inwalidów.

Szczegóły uchybień przy ul. Przybyszewskiego, dotyczą głównie pasa płytek rowkowatych, które zostały wadliwie położone. Są one przerywane pokrywami studzienek a osoba niewidoma przecież nie może ich zobaczyć. To zagrożenie, powoduje, że osoba taka może myśleć, że to koniec pasa i skręcić a następnie wejść tuż pod nadjeżdżający tramwaj czy autobus.

Teraz zapewne się powtarzam po raz kolejny przy okazji dodawania artykułu o takiej treści. Ale niestety, jest to kolejne uchybienie, którego nie można do końca zrozumieć. Po raz kolejny muszę zapytać – jak można coś budować, remontować i wykonywać to bezmyślnie? No ale widać, że nawet nagłaśniające media takie i podobne sprawy, nie mają wpływu na działania budowlańców. Z tym, że trzeba dodać, ze sam wykonawca niekoniecznie ponosi odpowiedzialność za taki stan rzeczy. Prace są wykonywane na podstawie dokładnych planów budowlanych a więc jest to działka architekta i planistów…

zdj. Wikipedia