MEGAMOCNI

Łuszczyca - przyczyna zmartwień i depresji?

choroby łuszczyca

Dodano 2013-10-29 08:32:32 | Autor: Jacek Gibel

Aż co czwarty Brytyjczyk cierpiący na łuszczycę obarcza winą za rozpad związku właśnie tę chorobę. Najnowsze badania pokazały, jak bardzo uciążliwe jest to schorzenie, jeśli chodzi o życie socjalne.

Czterech na dziesięciu chorych uważa, że przez nią partnerzy postrzegają ich jako osoby nieatrakcyjne. To jednak nie wszystko. W świetle badań, 16 procent chorych unika randek, a aż 15 procent nie planuje wybrać się na wakacje ze strachu przed koniecznością pokazania własnego ciała obcym ludziom.

Ponad połowa Brytyjczyków z łuszczycą wierzy też, że koledzy z pracy zachowują się, jakby - ze względu na wygląd - "coś było z nimi nie tak". Co szósty przyznał nawet, że choroba wstrzymuje jego rozwój zawodowy.

Jak pokazały badania przeprowadzone na 950 osobach, 40 procent czuje wstyd i zażenowanie z powodu łuszczycy, 22 procent twierdzi, że choroba wywołała u nich depresję, a aż 7 procent ma z jej powodu myśli samobójcze.

Co trzeci badany stwierdził też, że jego partner nie jest w stanie znieść trudnych okresów w życiu chorego.

Łuszczyca to jednak problem nie tylko zwykłych ludzi. Z przypadłością zmaga się m.in. brytyjska modelka Cara Delevingne i amerykańska celebrytka Kim Kardashian. Obie są świadome, że łuszczyca może w każdej chwili zakończyć ich kariery.

Moja kariera to kampanie reklamowe i sesje w strojach kąpielowych - powiedziała Kardashian. - Ludzie nie rozumieją ciążącej na mnie presji bycia idealną.

Delevingne dodaje, że rozważała rozstanie się z wybiegiem. Jak sama mówi: Tzw. tygodnie mody to najgorszy moment na to, by ciało pokryło się strupami. Łuszczyca to choroba autoimmunologiczna, a ja jestem szczególnie podatna.

Łuszczyca to jedna z najczęstszych chorób dermatologicznych, dotykająca nawet do 4 procent populacji. Schorzenie jest nieuleczalne, jednak można łagodzić jego objawy.

(inf. własna/Daily Mail)