MEGAMOCNI

Maciej Lepiato skacze w wzwyż łamiąc bariery

lekkoatletyka skoki Sportowcy

Dodano 2013-06-02 13:12:11 | Autor: Emil Kowalski

24 letni skoczek wzwyż, Maciej Lepiato, planuje podbój stadionów olimpijskich na przyszłych Igrzyskach. Lekkoatleta gorzowskiego Startu, ma już szereg osiągnięć. Na londyńskiej paraolimpiadzie w 2012 roku, zdobył złoty medal i skacząc na wysokość 212 cm, ustanowił rekord świata.

Pan Maciej cierpi na końsko-szpotawe zakończenie lewej kończyny dolnej. Jest kolejnym z zawodników niepełnosprawnych, którzy rywalizują również z konkurentami pełnosprawnymi. Celuje wysoko i chce osiągnąć minimum olimpijskie z wysokością 231 cm, które trzeba uzyskać, aby wystąpić w drużynie reprezentacji Polski na kolejnych igrzyskach. Celem są zarówno: paraolimpiada jak i igrzyska olimpijskie.  Jego nieoficjalny rekord życiowy to wysokość 218 cm.

W swoich wywiadach, konsekwentnie podkreśla, że aby móc osiągnąć swój cel, czeka go wiele ciężkiej pracy. Jest jednak pewny swoich ambicji i co najważniejsze, osiąga coraz lepsze wyniki i kondycję. Na mistrzostwach Polski w Spale, dwa tygodnie temu, konkurował z zawodnikami pełnosprawnymi i zdobył brązowy medal.

Maciej Lepiato pochodzi ze Zwierzyna koło Strzelec Krajeńskich. Mieszka na stancji w Gorzowie i tam studiuje  na Akademii Wychowania Fizycznego.

Jest przekonany, że swoją postawą, skutecznie pokazuje, iż tak naprawdę nie ma barier w sporcie. Niepełnosprawni, na równi z osobami pełnosprawnymi, mogą konkurować i osiągają spektakularne sukcesy. Jego marzeniem jest występować w jak największej ilości turniejów, zarówno dla osób niepełnosprawnych jak i tych, do których jesteśmy na co dzień przyzwyczajeni – pełnosprawnych. Śledząc poczynania takich sportowców jak Maciej Lepiato, możemy być pewni, że te granice z czasem przestaną mieć takie znaczenie jak obecnie.

zdj. Wikipedia