MEGAMOCNI

Maja Włoszczowska i paraolimijka Anna Harkowska kończą udany sezon kolarski

Harkowska kolarstwo Włoszczowska

Dodano 2013-09-22 17:24:37 | Autor: Emil Kowalski

Tegoroczny sezon kolarski, kończy się i zapewne to udany okres dla naszych czołowych zawodniczek. Maja Włoszczowska (GIANT Pro XC Team) oraz Anna Harkowska (GIANT OKS Warmia i Mazury) w tym sezonie odniosły liczne sukcesy. Największe to medale Mistrzostw Świata, Europy oraz Polski, a także udane występy w Pucharze Świata.

Dla Mai Włoszczowskiej tegoroczny sezon był wielką niewiadomą ze względu na zeszłoroczną kontuzję stopy, która wykluczyła ją z udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Zawodniczka GIANT Pro XC Team zamiast na treningu, musiała skupić się na żmudnej rehabilitacji.

Mimo to już pierwsze starty w zawodach niższej rangi pozwalały mieć nadzieję na powrót do mistrzowskiej formy. Cztery starty, cztery zwycięstwa – z takim dorobkiem srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Pekinie przystąpiła do pierwszego Pucharu Świata, w Albstadt.

Drugie miejsce w tak silnie obsadzonym wyścigu było bardzo dobrym rezultatem, czego nie ukrywała sama Maja - Końcówka wyścigu była trudna, spadł deszcz i musiałam bardzo uważać na zjazdach, dlatego myślę, że drugie miejsce to świetny wynik. Jestem bardzo zadowolona ze swojego występu.

W kolejnych startach najlepsza polska kolarka nie schodziła z tonu niezależnie czy były to mistrzostwa Świata, Europy czy też Polski – każdy kończyła z medalem na szyi. Chyba nigdy tak dobrze nie było! – podsumowała krótko po ostatnich zawodach Pucharu Świata, które odbyły się w zeszły weekend w norweskim Hafjell.

Najważniejsze tegoroczne sukcesy Mai Włoszczowskiej:

Srebrny medal – Mistrzostwa Świata MTB XC w Pietermaritzburgu (RPA)

Brązowy medal - Mistrzostwa Europy MTB XC w Bernie

Złoty medal – Mistrzostwa Polski MTB XC w Żerkowie

4. miejsce – klasyfikacja indywidualna Pucharu Świata MTB X

2. Miejsce – klasyfikacja drużynowa Pucharu Świata MTB XC

Maja Włoszczowska ma przed sobą jeszcze dwa starty, w tym jeden podczas nadchodzących szosowych Mistrzostw Świata we Florencji, gdzie wystartuje w wyścigu ze startu wspólnego.

Nadchodzące starty Mai Włoszczowskiej:

28.09 – szosowe Mistrzostwa Świata - Florencja (Włochy)

30.09 - Langkawi International Mountain Bike Challenge - Langakwi (Malezja)

Anna Harkowska po rewelacyjnym roku 2012, gdy podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie zdobyła dwa srebrne medale, obecny sezon podporządkowała pod Mistrzostwa Świata w parakolarstwie w Baie-Comeau (Kanada), do których przygotowywała się ze wsparciem technicznym GIANT Polska.

Niecały miesiąc przed zawodami reprezentantka GIANT OKS Warmia podczas jednego z treningów doznała poważnej kontuzji ramienia i jej występ, jak i dalsza kariera, stały pod dużym znakiem zapytania.

Ostatecznie - znana ze swojej waleczności i uporu w dążeniu do celu – Anna po operacji i krótkiej rehabilitacji zdołała wystartować w mistrzostwach zdobywając dla Polski dwa srebrne medale – w jeździe indywidualnej na czas oraz ze startu wspólnego.

Najważniejsze tegoroczne sukcesy Anny Harkowskiej:

Srebrny medal - Mistrzostwa Świata w parakolarstwie - jazda indywidualna na czas

Srebrny medal - Mistrzostwa Świata w parakolarstwie - wyścig ze startu wspólnego

Dyrektor Generalny GIANT Polska,  Zbigniew Rodziewicz