MEGAMOCNI

Malujący stopami artysta wystąpił w Gorlicach

Gorlice malarstwo sztuka

Dodano 2014-01-09 14:40:22 | Autor: Jacek Gibel

7 stycznia w Domu Polsko-Słowackim w Gorlicach odbył się wernisaż niepełnosprawnego Stanisława Kmiecika, malującego obrazy stopami.

Artysta bardzo szybko zakończył oficjalną część wernisażu, by jak najwięcej czasu spędzić z gośćmi i pokazać im sposób malowania stopami. Wraz z żoną opowiadał o swojej pasji, a także zdradził historię powstania pracy, która zajęła III miejsce w konkursie malarskim z okazji 50-lecia istnienia VDMFK - Ogólnoświatowego Związku Artystów Malujących Ustami i Stopami. Równocześnie, nie przerywając opowiadania, sprawnie i bardzo szybko namalował stopami obraz, który podarował kierownikowi Domu Polsko-Słowackiego.

Wernisaż ubarwił występ zwyciężczyni drugiej edycji konkursu Gorlickiego Centrum Kultury "Ja też mam talent", Liliany Janowskiej.

Wystawę Stanisława Kmiecika będzie można oglądać do 30 stycznia w galerii Domu Polsko-Słowackiego.

Stanisław Kmiecik urodził się w 1971 roku w Klęczanach koło Nowego Sącza. Nie mając od urodzenia rąk, już jako 5 letni chłopiec zaczął malować ustami i nogami.

Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Księstwie Lichtenstein-VDMFK należy od 1989 roku jako stypendysta a od 2005 roku został członkiem zrzeszonym. Prace malarza można oglądać na kartkach świątecznych w kalendarzach wydawanych przez wydawnictwa na całym świecie współpracujące z VDMFK. W Polsce sprzedażą kartek i kalendarzy z motywami malowanymi przez niepełnosprawnych artystów jak i dbaniem o rodzimych twórców zajmuje się wydawnictwo A.M.U.N. z Raciborza - z którym współpracuje od początku jego działalności - od roku 1993. Jest znanym i wziętym malarzem. Swoje prace prezentuje zarówno na wystawach organizowanych przez Wydawnictwo "Amun", jak i na bardzo licznych wystawach indywidualnych; w różnych miastach Polski, jak i za granicą. Często prezentuje sposób malowania przed publicznością. Z okazji 50-lecia istnienia Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami w konkursie malarskim spośród ponad 500 prac nadesłanych z 60 państw praca artysty zajęła III miejsce.

zdj. amun.com.pl

(inf. własna/halogorlice.pl)