MEGAMOCNI

Małżeństwa niepełnosprawnych - będą zmiany w przepisach

Duda prawo rząd sejm ustawy

Dodano 2013-09-27 11:11:30 | Autor: Emil Kowalski

Wiceminister pracy Jarosław Duda potwierdza, iż będą prowadzone prace dotyczące zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Zmiany mają dotyczyć możliwości zawierania małżeństw przez osoby niepełnosprawne. 

Na czwartkowym (26 września 2013) posiedzeniu sejmowym, Jarosław Duda, przedstawił informację o działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych, którą komisja przyjęła. Przepisy te dotyczą osób niepełnosprawnych intelektualnie i dotkniętych chorobą psychiczną.

Chodzi o to aby urzędnik, który udziela ślubu nie decydował jednoznacznie i tylko on, czy taki ślub udzielić. Jednoosobowa decyzja może być błędna, tak jak to bywało w historii, gdy urzędnicy, którzy przecież nie mają kompetencji do diagnozowania stopnia niepełnosprawności, stwierdzali, że osoba która zachowuje się inaczej, nie jest w pełni świadoma. Tymczasem samo zachowanie niektórych osób niepełnosprawnych, nie świadczy o niezdolności psychicznej czy intelektualnej.

Na tą chwilę, gdy urzędnik odmówi udzielenia ślubu, to niepełnosprawni chcący taki wziąć, mogą to zrobić kierując sprawę do sądu, który zbada sytuację i ślub może udzielić.

O tych sytuacjach, mówi art. 12 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Uwagi i propozycje zmian co do tej ustawy są związane z ratyfikacją Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, która nastąpiła w roku ubiegłym.

info. własne