MEGAMOCNI

Marie Bochet - zdobywczyni statuetki Laureus 2014

agenezja cykl narciarstwo sport

Dodano 2014-04-02 13:46:24 | Autor: Jacek Gibel

Tydzień temu pisałem o mojej osobistej faworytce do nagrody Laureusa w kategorii sportowców niepełnosprawnych. Dziś przyszedł czas na faktycznego zwycięzcę gali, która odbyła się w Kuala Lumpur w zeszłą środę.

Laureatką prestiżowej gali została – trochę niespodziewanie – pochodząca z Francji alpejka Marie Bochet. Urodzona w Chambery 20-latka cierpi na agenezję lewej ręki – zaburzenie rozwojowe polegające na niewykształceniu się zawiązka narządu, a w konsekwencji także tegoż narządu.

Już w wieku 16 lat – cztery lata po jej pierwszym obozie narciarskim – wzięła udział w Igrzyskach Paraolimpijskich w Vancouver, gdzie niewiele dzieliło ją od pierwszych medali. W slalomie i superkombinacji uplasowała się tuż za podium, dokładając do tego siódme miejsce w gigancie oraz ósme w zjeździe i supergigancie. W Soczi miała nadzieje na znacznie więcej.

Byłam wtedy młoda – mówi. – Nie miałam pojęcia o presji mediów czy wadze tak wielkiej imprezy jak igrzyska paraolimpijskie. Teraz jestem już dojrzalsza, a moje doświadczenia z Vancouver, Sestriere w 2011 czy La Moliny w 2013 roku z pewnością będą bardzo wartościowe.

Jak powtarzała jednak, nie celowała w medale. Chcę pojechać najlepiej jak potrafię i nie mieć o nic żalu dopóki nie wejdę na pokład samolotu w drodze powrotnej.

Bochet zdominowała zawody w 2013 i 2014 roku. Najpierw – jako pierwsza zawodniczka w historii – skompletowała Wielkiego Szlema na mistrzostwach świata w La Molina, wygrywając wszystkie pięć konkurencji (slalom, slalom gigant, zjazd, supergigant i superkombinację), a następnie była o krok od powtórzenia tego osiągnięcia na Igrzyskach Paraolimpijskich w Soczi. Zakończyło się jednak tylko – albo aż – na czterech złotych krążkach. Medalu zabrakło jedynie w slalomie, w którym Francuzka nie ukończyła pierwszego przejazdu.

Bochet w wieku 20 lat ma na swoim koncie już cztery tytuły mistrzyni olimpijskiej, siedem złotych i dwa srebrne medale mistrzostw świata oraz cztery zwycięstwa w alpejskim Pucharze Świata. Statuetka Laureusa – zwłaszcza po pokonaniu tak doborowych rywalek jak Tatyana McFadden, pięciokrotna mistrzyni świata Sophie Pascoe czy siedmiokrotna złota medalistka mistrzostw globu Olga Sviderska – to kolejny wielki krok w karierze młodej alpejki. Może za cztery lata uda jej się to, czego była bliska w Soczi.

SYLWETKA ZAWODNIKA:

Imię i nazwisko: Marie Bochet

Dyscyplina: Narciarstwo alpejskie

Niepełnosprawność: Agenezja lewej ręki