MEGAMOCNI

Martin Hofbauer - piłkarz z protezą gra z pełnosprawnymi

cykl futbol Hofbauer

Dodano 2013-08-07 09:57:44 | Autor: Jacek Gibel

Dużo mówi się o potrzebie współzawodnictwa sportowców pełno- i niepełnosprawnych. Dwoje chyba najbardziej znanych zawodników rywalizujących na równi z pełnosprawnymi kolegami to Oscar Pistorius i Natalia Patryka. Takich sportowców jest jednak znacznie więcej.

Parę miesięcy temu świat obiegła informacja o Martinie Hofbauerze, 21-letnim Austriaku z amatorskiej drużyny UFC Miesenbach. Piłkarz, który stracił nogę w wyniku amputacji po wykryciu nowotworu, gra z protezą. W maju 2013 roku Międzynarodowa Federacja Piłkarska FIFA wydała zgodę na występy zawodnika na każdym poziomie rozgrywek.

U Hofbauera nowotwór wykryto w listopadzie 2011 roku. Pół roku później konieczna była amputacja prawej nogi poniżej kolana. Martinowi, od dziecka związanego z piłką nożną (w latach 1999-2010 grał w drużynie Union Saifenboden), nie przeszkodziło to w kontynuowaniu kariery. W październiku 2012 roku biegał już po boisku i strzelał bramki. Miesiąc później musiał się jednak poddać kolejnej operacji po tym, jak wykryto u niego przerzut do płuc.

Biegam po boisku jak każdy inny piłkarz z dwoma nogami. Gracze innych zespołów i kibice nie zwracają w ogóle na mnie uwagi – mówi piłkarz.

Na boisku znacznie częściej używa jednak zdrowej, lewej nogi.

Jak mówi Stefan Schneeflock, kolega Martina z drużyny: Wszyscy wiedzą, że Martin gra z protezą, ale nikt nie ma z tym żadnego problemu.

Co prawda ciężko tu mówić – jak w przypadku Pistoriusa i Partyki – o rywalizacji z najlepszymi, bo Hofbauer gra dopiero w ósmej lidze, jednak niewątpliwie sam fakt dopuszczenia go do oficjalnych rozgrywek dobrze świadczy o polityce FIFA. Kto wie, może za parę lat ujrzymy Martina jeśli nie na boiskach Bundesligi, to przynajmniej Erste Ligi?

SYLWETKA ZAWODNIKA:

Imię i nazwisko: Martin Hofbauer

Dyscyplina: Piłka nożna

Niepełnosprawność: Brak prawej nogi