MEGAMOCNI

Mieszkania dla osób starszych w Szczecinie

budownictwo Szczecin

Dodano 2013-02-21 12:59:28 | Autor: Jacek Gibel

19 mieszkań przystosowanych dla osób starszych i niepełnosprawnych wybuduje Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Pierwsze będą gotowe na początku 2014 r. Prace już trwają

Rewitalizację przejdzie osiem kamienic STBS i siedem należących do wspólnot mieszkaniowych. Od podstaw powstanie pasaż z lokalami usługowymi i mieszkaniami. Mieszkania będą z łazienkami i c.o. Dzięki wyburzeniu oficyn powstanie przestrzenne podwórze.

W nowym budynku z takimi mieszkaniami (niedużymi, łatwymi do utrzymania) będą m.in. szerokie drzwi, antypoślizgowe posadzki, winda. Urządzenia techniczne, okna i drzwi przystosowane tak, by mogła je obsługiwać osoba na wózku (nisko włączniki światła itp.). Także na podwórzach mają być szerokie alejki i podjazdy.

Pierwsze lokale mają być oddane do użytku już w 2014 r., a w kwartale powstaną również Ośrodek Wsparcia Dziennego, świetlica środowiskowa, punkt konsultacyjny MOPR i podstawowa opieka medyczna. MOPR nie chce jednak wyjaśnić, na jakiej zasadzie będą działały mieszkania dla seniorów. Ośrodek czeka na decyzje wydziału spraw społecznych Urzędu Miasta.

W Szczecinie nie ma jeszcze mieszkań chronionych czy wspomaganych dla seniorów (takie istnieją np. w Stargardzie Szczecińskim). Miasto posiada jednak mieszkania dla: usamodzielniających się bezdomnych mężczyzn (w 2012 r. skorzystało z niego 10 mężczyzn), dla mężczyzn po kryzysach psychicznych oraz dla usamodzielniających się osób opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze (33 osoby). Są też mieszkania chronione, które prowadzi Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/gazeta.pl)