MEGAMOCNI

Millie Knight - "Po prostu podążałam za ludźmi"

cykl narciarstwo sport

Dodano 2014-03-19 12:28:07 | Autor: Jacek Gibel

Kiedy rodzice nie pozwalają nam bawić się za młodu w błocie czy piachu, zazwyczaj jesteśmy źli. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z zagrożeń, jakie na nas czyhają – podobnie jak bohaterka dzisiejszego odcinka „Łamiąc bariery”, Millie Knight.

Millie to najmłodsza zawodniczka prezentowana do tej pory na naszych łamach – dwa miesiące temu skończyła zaledwie 15 lat, jednak ma już na swoim koncie przynajmniej parę wartościowych dokonań.

Wzrok straciła jako mała dziewczynka. Kiedy miała rok, do jej organizmu przypadkowo dostały się jaja glisty, które następnie – po wykluciu w larwy – przeszły z żołądka do oczu Brytyjki. Toksokaroza – wywołana przez nie choroba – ujawniła się jednak dopiero po paru latach. Sześcioletnia Knight w ciągu trzech tygodni doznała znacznego upośledzenia wzroku – w lewym oku jej widzenie peryferyjne wynosi 10-20%, w prawym – zaledwie 5%.

Jak sama mówi: Gdy byłam dużo młodsza, uważałam, że mam doskonały wzrok, bo nie znałam niczego innego. Po prostu podążałam za ludźmi nie zdając sobie sprawy, że to oni mnie prowadzili.

W wieku 13 lat wstąpiła do brytyjskiej szkółki narciarskiej i z miejsca przekonała do siebie trenerów. Millie to bardzo utalentowana zawodniczka z wielkim potencjałem na przyszłość – powiedział szef brytyjskiej misji paraolimpijskiej, Penny Briscoe. Szybko pokazała, że nie były to tylko puste słowa – w Landgraaf zdobyła dwa srebrne, a w Innsbrucku dwa złote medale.

Knight wzięła udział w zakończonych niedawno Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Soczi. Nie zdobyła co prawda medalu (choć piąte miejsce zarówno w slalomie, jak i w gigancie to i tak bardzo dobre wyniki), jednak może się pochwalić dwoma innymi osiągnięciami. Przede wszystkim, została najmłodszą brytyjską uczestniczką tegorocznych Igrzysk, w dodatku to właśnie ją wybrano na chorążego ekipy z Wysp.

Teraz jej celem są Igrzyska w Pyeongchang w 2018 roku. Brytyjscy trenerzy pokładają w niej wielkie nadzieje i z takim talentem Knight może zdominować w Korei konkurencje techniczne.

SYLWETKA ZAWODNIKA:

Imię i nazwisko: Millie Knight

Dyscyplina: Narciarstwo alpejskie

Niepełnosprawność: Niedowidzenie