MEGAMOCNI

Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce - Piąte złoto! Brawo Michał!

lekkoatletyka Lyon mistrzostwa

Dodano 2013-07-25 08:37:25 | Autor: Jacek Gibel

Po trzech sesjach posuchy polscy sportowcy wracają do gry na lekkoatletycznych mistrzostwach świata niepełnosprawnych. Wczoraj po raz piąty zagrano Mazurka Dąbrowskiego.

Złoty krążek przypadł w udziale faworytowi biegu na 100 metrów, Michałowi Derusowi. Polak czasem 10.93s ustanowił nowy rekord mistrzostw. Drugi na mecie Australijczyk Gabriel Cole uzyskał czas o 3 setne sekundy gorszy. Trzeci był mistrz świata na dwukrotnie dłuższym dystansie, Brazylijczyk Yohansson Nascimento. Tym samym Derus zrewanżował się zawodnikowi z Ameryki Południowej za finał biegu na 200 metrów, gdzie uległ mu w walce o złoto.

Drugi medal na tych mistrzostwach zdobył też Maciej Lepiato. Mistrz świata i olimpijski w skoku wzwyż stanął na najniższym stopniu podium w konkurencji skoku w dal, uzyskując odległość 6.49m - nowy rekord życiowy. Wygrał Niemiec Markus Rehm - od wczoraj rekordzista świata po fantastycznym skoku na odległość 7.95m.

Do finału biegu na 200m zakwalifikowała się Alicja Fiodorow, zajmując z czasem 26.70s drugie miejsce w biegu. Druga z Polek, Katarzyna Piekart, została zdyskwalifikowana.

W pchnięciu kulą piąte miejsce zajął Maciej Sochal.

Dziś liczymy na kolejną poprawę dorobku medalowego naszej reprezentacji. Już o 9:49 rozegra się finał biegu na 1500m (klasyfikacja T20 - sportowcy niepełnosprawni intelektualnie), w którym wystąpi dwóch Polaków - Daniel Pek i Rafał Korc. Nasi zawodnicy mają dwa najlepsze czasy ze stawki 15 biegaczy.

O 9:57 w pchnięciu kulą (klasyfikacja F58 - sportowcy na wózkach) o medal powalczy Janusz Rokicki. Najpoważniejszym rywalem Polaka będzie rekordzista świata z Christchurch, broniący tytułu mistrzowskiego Rosjanin Aleksiej Aszapatow.

Godzinę później odbędzie się kolejny finał pchnięcia kulą - tym razem w klasyfikacji F35 (ambulanci z niesprawnością dolnych kończyn). Tomasz Pauliński jest tu ogromnym faworytem, bowiem jako jedyny zawodnik ma rekord życiowy i najlepszy tegoroczny wynik powyżej 10 metrów (11.65m). Liczymy też na Michała Głąba, który w pięcioosobowej stawce może powalczyć o medal.

Po pięciu dniach Polska zajmuje dziewiąte miejsce w klasyfikacji medalowej (5 złotych, 3 srebrne, 3 brązowe). Prowadzi Rosja z 29 krążkami (13-10-6).

Zmagania na żywo można śledzić na YouTube'owym kanale mistrzostw. O wynikach poinformujemy też na naszej stronie niedługo po zakończeniu porannej sesji.

zdj. paralympic.org

(inf. własna/paralympic.org)