MEGAMOCNI

Modne trendy - Miasto przyjazne dla niepełnosprawnych

akcje Kubicki Lubuskie Urzędy

Dodano 2013-01-31 10:59:11 | Autor: Emil Kowalski

Z obserwacji jakie są coraz częściej widoczne w mediach, wynika, że rośnie popularność akcji typu „Przyjazne miasta dla niepełnosprawnych”. To dobrze zwiastujący trend. Wydaje się, że Urzędy Miast widzą w takich projektach wiele korzyści a co najistotniejsze, poprzez działania tego typu czyli organizacja konkursów na obiekty najlepiej przystosowane dla niepełnosprawnych, wzrasta prestiż i znaczenie poszczególnych miejscowości. Jedną z nich jest prezentowana poniżej Zielona Góra.

Herb Zielona Góra - zdj. WikipediaW Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze, po raz czwarty odbyła się gala, na której uhonorowano  inwestycje najbardziej przyjazne osobom niepełnosprawnym. W konkursie o nazwie „Zielona Góra bez barier”, który został ogłoszony przez Prezydenta Miasta Zielona Góra, Janusza Kubickiego oraz  Oddział Lubuski Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji wyłoniono najlepiej dostosowane, szczególnie pod kątem osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością, obiektów i obszarów infrastruktury znajdujących się na terenie Miasta Zielona Góra.

Laureatami w kategorii obiekt użyteczności publicznej (pow.200 m2) otrzymali: galeria rozrywkowo-handlowa Focus Mall Zielona Góra, który w tym roku został wyremontowany i powiększony, , Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, Prokuratura Okręgowa, NZOZ "Zakład Rehabilitacji", przychodnia ALDE-MED, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Zielonej Górze, biblioteka Norwida.

Nie miał sobie równych Uniwersytet Zielonogórski i Lubuski Teatr jako obiekty i przestrzenie zabytkowe. Natomiast wśród budownictwa wielobranżowego, wyróżniono wyremontowany akademik Wcześniak i bloki KTBS w Zielonej Górze.

Nawiązując do wstępu, chcielibyśmy zauważyć, że warto angażować się w tego typu relacje i projekty nie tylko ze względu na przedstawione korzyści. Miasta wykazujące uniwersalność i swoją otwartość, mają też większe szanse na ewentualne dofinansowania. Najważniejszym jest jednak fakt, że osoby niepełnosprawne same przysporzą poprzez umożliwioną aktywność, potencjalnych kontrahentów.

To brzmi być może interesownie, jednak przedstawiając w ten sposób korzyści, chcemy zachęcić Urzędy i instytucje do dalszych tego typu działań.

inf. własna/zielona-gora.pl

zdj. Wikipedia