MEGAMOCNI

"Moralność Pani Dulskiej" w integracyjnym Teatrze Arka

Arka teatr

Dodano 2014-02-13 12:22:13 | Autor: Emil Kowalski

Będzie i śmiesznie i strasznie. Reżyser Dariusz Taraszkiewicz na nowo odczytał postacie stworzone przez Gabriele Zapolska i nadał im współczesnego sznytu. Na scenie nie zabraknie wiec tańca przy światłach stroboskopu, muzyki współczesnych twórców oraz problemów społecznych opisywanych na czołówkach gazet: homofobii, dewocji oraz wykluczenia osób niepełnosprawnych.

Ponad sto lat temu Gabriela Zapolska wprowadziła do polskiego teatru postać, która niezmiennie stroi różne miny, przybiera różne pozy, ale wciąż jest ta sama bohaterka społecznej tragifarsy. Okazuje się, że współczesność, mimo ogromnego postępu cywilizacyjnegoi rozwoju ludzkiej samoświadomości, nie wyeliminowała kołtunstwa i moralnej hipokryzji z mieszczańskiej mentalności.

Dulszczyzna jest rozpoznawczym kodem i nie ma znaczenia, jaki jest dziś status społeczny Anieli Dulskiej. Odnajdziemy ją w różnych ludzkich relacjach z „gęba” wykrzywiona zakłamaniem, wyrachowaniem, pozbawiona samokrytycyzmu i ludzkiej solidarności. Taka ‘”gębę” współczesnej polskiej mieszczanki twórcy spektaklu dostrzegli równie w stosunku do wszelkiej odmienności, tej niechcianej, odrzuconej, wyrzuconej poza…

Na gorzka diagnozę moralnej kondycji polskiego społeczeństwa i współczesnej dulszczyzny zapraszają twórcy tragifarsy Moralność Pani Dulskiej², gwarantując przy tym wspaniałą zabawę.

Adaptacja i reżyseria - Dariusz Taraszkiewicz

Scenariusz - Jarosława Makus

Scenografia i kostiumy - Maciej Strumiłło

Muzyka - Jacek Zamecki

Asystent reżysera - Beata Lech - Kubańska              

Obsada: Renata Jasińska, Alexandre Marquezy, Sylwester Różycki, Michał Przybysz, Agata Obłakowska-Woubishet, Joanna Gierdal, Beata Lech – Kubańska,

Adepci teatralni: Jan Kot, Teresa Trudzik, Alicja Idasiak, Anna Rzempołuch, Andrzej Kusiak, Marek Trociński, Dariusz Bajorczyk

TEATR ARKA

Wrocławski Teatr Arka to jedyny profesjonalny teatr integracyjny w Polsce . Zespół artystyczny to zawodowi aktorzy i osoby niepełnosprawne współpracujące z teatrem w charakterze adeptów teatralnych. Teatr Arka powstał w 1993 roku z fascynacji twórczością Jerzego Grotowskiego. To właśnie sposób pracy z aktorem legendarnego reżysera, teoretyka teatru i pedagoga zainspirował pewną studentkę Wydziału Lalkarskiego przy Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu do założenia własnego teatru. Ale od pomysłu do jego realizacji musiało minąć kilkanaście lat. W tym czasie Renata Jasińska zdobywała aktorskie i reżyserskie szlify, dzięki którym udało jej się stworzyć miejsce wyjątkowe: teatr bliski widzowi, metafizyczny, bez jakichkolwiek barier. Miejsce, w którym terapia przez sztukę stała się codziennością.

Teatr Arka jest miejscem spotkań. Tu z aktorami spotykają się miłośnicy teatru, pasjonaci sztuki i życia, ludzie wrażliwi, poszukujący doznań artystycznych. Tu spotykają się profesjonaliści z nieprofesjonalistami, młodzież z dorosłymi, "pełnosprawni" z "niepełnosprawnymi". Różnorodność i odmienność ludzka jest bogactwem wykorzystywanym we wszystkich projektach artystycznych. Bo inność intelektualna i emocjonalna nie jest dla twórców Teatru Arka bariera, ale naturalna inspiracja. Dzięki niej powstają niezwykłe spektakle, wzruszające i zabawne, niepokojące i prowokujące.

W działaniach artystycznych twórców Teatru Arka najważniejszy jest człowiek z cała złożonością jego skomplikowanej natury, odkrywający w sobie i świecie piękno, ale te_ dobro i zło, miłość i nienawiść, radość i smutek, pragnienia i żądze... Każde spotkanie artystyczne emanuje radością i niepokojem emocjonalnego oraz intelektualnego odkrywania tajemnicy ludzkiego istnienia oraz metafizycznego bytu.

TEATR ARKA

ul. Mennicza 3 Teresa Szczotka

50-057 Wrocław

bilety@teatrarka.pl

www.teatrarka.pl

Seanse:

14 II 2014 r. godz.19.00
15 II 2014 r. godz.19.00

Informacja nadesłana