MEGAMOCNI

Mural w Żywcu? "Niewykluczone"!

mural sztuka Żywiec

Dodano 2013-10-28 13:21:20 | Autor: Jacek Gibel

Na ścianie w Żywcu powstał mural "Niewykluczone" przedstawiający pięcioro niepełnosprawnych, mogących być wzorem dla młodzieży. Za akcję w ramach projektu "Wspólny Żywiec" odpowiedzialni są ludzie z Fundacji Klamra.

Do współpracy Klamra zaprosiła także Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej.

Na muralu przedstawieni zostali:

  • Krzysztof Gardaś (alpinista, zdobywca m.in. Mont Blanc i Elbrusu),
  • Michał Bałdyga (artysta, performer, twórca instalacji),
  • Sławomir Brak (dziennikarz, mistrz Polski w tenisie stołowym),
  • Janina Ochojska (założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej),
  • Marcin Kornak (założyciel i prezes Stowarzyszenia "Nigdy Więcej").

Młodzież z czterech żywieckich szkół spotykała się z niektórymi z nich, a następnie wycinała ich szablony, które zostały odbite na ścianie. Uczniowie stali się w ten sposób współautorami muralu.

Współprezes Fundacji Klamra, Dariusz Paczkowski, powiedział: Myślę, że spotkania z naszymi superbohaterami były bardzo inspirujące, nauczyły młodzież otwartości i pozwoliły przełamać stereotypy nie tylko wobec osób niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że zaczną inność i różnorodność traktować jako możliwość nauki i inspiracji. Dwuznaczny tytuł muralu – NIEWYKLUCZONE sugeruje z jednej strony, że nasi bohaterowie nie są osobami wykluczonymi, dzięki swej energii i pasji. Z drugiej jednak, przypominamy, że każdy z nas może stać się osobą niepełnosprawną i chcielibyśmy być traktowani bez uprzedzeń.

zdj. klamra.org

(inf. własna/klamra.org)