MEGAMOCNI

Muzyka niepełnosprawnych to również szansa na sławę i pieniądze

Bez barier muzyka twórczość zespoły

Dodano 2013-01-03 11:02:15 | Autor: Emil Kowalski

Utalentowani ludzie pojawiają się w każdej dziedzinie życia i to bez względu na fakt, jaki mają życiowy status. Często ich nie widzimy, bariera do sławy to druga i kręta droga dla każdego artysty. Ale artyści to nie tylko osoby w pełni sprawni co najbardziej jest widziane.

Na szczęście, coraz częściej popularne staje się promowanie talentów wywodzących się z tych grup ludzi, gdzie są osoby niepełnosprawne. Okazuje się wtedy, że mamy do czynienia z niezwykle unikalnymi dziełami.

Jest wiele zespołów muzycznych, których członkami i twórcami są właśnie niepełnosprawni. Powstaje ich coraz więcej, gdyż wedle prawdziwego stwierdzenia "muzyka łagodzi obyczaje”, nawiązują oni w ten sposób relacje z resztą społeczeństwa. Muzyka to również, znakomita forma terapii. Pozwala na chwilę relaksu, w naszej świadomości wyzwala emocje, które są pozytywne i mobilizują do działań. To jest potrzebne każdemu i nie tylko osobom niepełnosprawnym. Przykładem są sportowcy, którzy podczas treningu nakładają słuchawki na uszy i w rytm muzyki pielęgnują swoją kondycję. To system niemal motywacyjny a na pewno wspomagający organizm.

Na naszym rynku muzycznym, istnieje zespół „Bogu”. Jego założycielem jest Jarosław Wajka – lider, jakże popularnej grupy „Oddział Zamknięty”. W kapeli występują również osoby niedosłyszące i niesłyszące, które wiernie dotrzymują kroku muzykom na koncertach. Zespół funkcjonuje jak każda inna grupa a więc dają występy, które są tak samo organizowane jak pozostałe popularnych wykonawców. Pobierają opłaty za prezentowanie twórczości i w ten sposób zarabiają na swoje potrzeby. To przykład, że osoby niepełnosprawne, chcą żyć jak wszyscy inni i w podobny sposób utrzymywać siebie. Ich dodatki, świadczenia to zbyt mało. Ale nie to jest głównym powodem takich działań. Zapewne, gdyby był wybór – zrzeczenie się przywilejów i zniżek dla niepełnosprawnych, wybrali by zwykłą pracę w zawodach, jakie potrafią wykonywać.

Niepełnosprawni twórcy chcą także być oceniani przez innych bez żadnych przywilejów z powodu ich dolegliwości. Do takich właśnie zalicza się śpiewający poeta – Roman Roczeń, który w jednym z wywiadów, takie stanowisko przedstawił. Największym problemem twórców niepełnosprawnych, jest brak pewności siebie. Ale to po części wina innych, sprawnych, którzy niepotrzebnie klasyfikują takie osoby jako bardziej uprzywilejowane i wymagające współczucia. Tak naprawdę, często bywa, że to ci całkiem zdrowi, tego bardziej potrzebują, Niepełnosprawni nie chcą aby cały czas im przypominano o ich problemie, chcą być na równi.

Sukces i popularność, osiągnęła grupa „Na górze”, która powstała w 1994 roku. W jej skład wchodzą członkowie i wychowawcy Domu Pomocy Społecznej dla osób niepełnosprawnych w Radkowie.

Śpiewają łatwo wpadające w ucho piosenki o kwiatkach, pięknym świecie i radości wszystkich stworzeń a ich muzyka to odważne brzmienia rocka, reggae co szybko zwróciło uwagę mediów. Droga ku karierze i propozycje agencji oraz wydanie płyty i popularyzacja, to wszystko stało się realne. Jednak zapadły inne decyzje. Założyciel zespołu Wojciech Retz, postanowił wraz z jego członkami, że wolą być traktowani normalnie aniżeli być ciekawostką terapeutyczną promowaną przez media. Tym samym, udowodnili, że w życiu jest wiele spraw ważniejszych niż sława i pieniądze.

inf. własna

zdj. z filmu youtube.com