MEGAMOCNI

Na naukę nigdy nie jest za późno

Edukacja Nauka szkoły

Dodano 2013-01-29 13:47:46 | Autor: Emil Kowalski

Wielu osobom dorosłym bardzo trudno zdecydować się na rozpoczęcie nauki języka obcego. Często mają niską motywację, czują opór przed nowym, bywa też, że bardziej niż młodzież obawiają się porażki.

A przecież znajomość języka obcego niesie ze sobą liczne korzyści m.in. rozwój osobisty i możliwość przyśpieszenia kariery. Co ważne, nauka języków obcych jest również szansą na usprawnienie pracy mózgu i przedłużenie młodości.

Uczymy się na błędach

U osób dorosłych bardzo często pojawia się hamulec w postaci strachu przed porażką. Boją się, że ktoś wykaże im niekompetencję lub utracą prestiż. Stąd tak duża rola przypadająca nauczycielowi, który w procesie nauczania powinien efektywnie motywować uczniów oraz chwalić postępy w zdobywaniu nowej wiedzy. Należy pamiętać, że nie ma ludzi nieomylnych, a popełniane błędy mogą być także bogatym źródłem wiedzy, także w dojrzałym wieku.

Zmiany są korzystne

Status quo daje co prawda poczucie bezpieczeństwa, ale to zmiana pobudza i rozwija. Osoby, które chętnie podejmują wyzwania, mają świadomość namacalnych korzyści wynikających z wprowadzenia nowych rozwiązań, np. możliwość swobodnej komunikacji na wakacjach za granicą, czy podczas spotkania biznesowego z obcokrajowcem. Stagnacja intelektualna i rutyna oznacza zawsze spadek możliwości umysłowych, dlatego tak ważna jest stymulacja mózgu w postaci nowych wyzwań.

Doświadczenia wzbogacają

Wiele osób zraża się do nauki języka, ponieważ w przeszłości padły ofiarą nieudolności nauczyciela, prowadzącego zajęcia w sposób sztampowy i nudny. Niektórzy dorośli próbowali uczyć się w grupach, gdzie dominowała młodzież, która radziła sobie nieco lepiej niż oni. Ważne jest by uczyć się wśród ludzi w podobnym wieku oraz z porównywalnym poziomem wiedzy. Gdy osoba czuje się komfortowo, chętniej podejmuje trudy i bardziej angażuje się w zajęcia. Sama forma i treść zadań powinna być inspirującym doświadczeniem, które dodatkowo przynosi liczne benefity, zarówno społeczne, jak i ekonomiczne – tłumaczy Wiesława Myszkowska, dyrektor LEKTORA i Centrum Językowego dla Dorosłych Atrius.

Każdy czas jest dobry

Zdarza się, że osoby dorosłe kiedy już podejmą decyzję o nauce języka czekają do września, aby rozpocząć kurs. Warto przejrzeć oferty szkół językowych, ponieważ zazwyczaj oferowane są tam również kursy, które ruszają w lutym. Dodatkowo, jeżeli bardzo zależy nam na efektywnej nauce języka można skorzystać z pomocy nauczycieli, w ramach zajęć indywidualnych dla dorosłych w szkołach językowych.

Brak przeszkód

Część szkół, oferujących naukę języka dla dorosłych, została również w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Brak barier architektonicznych oraz udogodnienia np. w postaci windy, sprawiają, że osoby na wózkach bez przeszkód mogą podjąć naukę, a dzięki temu spełnić swoje marzenia.

egopr.pl

sxc.hu