MEGAMOCNI

"Nasz elementarz" dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych uczniów

bez_barier książki podręcznik

Dodano 2014-07-11 07:36:58 | Autor: Jacek Gibel

W tym roku uczniowie po raz pierwszy skorzystają z rządowego, darmowego podręcznika. Jak mówi wiceminister edukacji, Tadeusz Sławecki, "Nasz elementarz" dostosowany będzie również do potrzeb niepełnosprawnych.

Podręcznik będzie zaadaptowany do potrzeb dzieci niewidomych, niesłyszących i z innymi dysfunkcjami. Adaptacja dla uczniów niewidomych zostanie wykonana w systemie Braille'a, a dla uczniów słabowidzących - w druku powiększonym. Dodatkowo dostępne będą one zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, możliwej do pobrania na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Również w dwóch wersjach ukaże się adaptacja dla uczniów mających trudności w uczeniu się lub komunikowaniu się, w tym niesłyszących i słabosłyszących, z upośledzeniem umysłowym, autyzmem i afazją. Treści książki zostaną w tym wypadku wzbogacone o piktogramy, karty komunikacyjne i słowniczek wykorzystanych symboli. Zmiany obejmą też treść poleceń oraz niektóre ilustracje, zawartość merytoryczna pozostanie jednak taka sama.

Przygotowana zostanie także multimedialna wersja zawierająca nagrania w polskim języku migowym (PJM). Pliki wideo zapisane będą na płycie DVD, jednak można też pobrać je ze strony internetowej. Wersja ta będzie zawierać wszystkie teksty z "Naszego elementarza" nagrane w polskim języku migowym, jak również dodatkowe informacje dotyczące sytuacji głuchego ucznia oraz społeczności głuchych. Pliki wideo będzie można odtworzyć w systemach operacyjnych Windows, Android, iOS i Linux.

Co ważne, podręczniki adaptowane będą własnością organu prowadzącego, a nie szkoły. Oznacza to, że w przypadku zmiany miejsca nauki, uczeń zabiera swój podręcznik do nowej placówki.

Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że zamówiono ponad 555 tys. egzemplarzy podręcznika, w tym 3,8 tys. egzemplarzy adaptowanych.

zdj. natemat.pl

(inf. własna/men.gov.pl)