Dodano 2013-09-11 09:49:13 | Autor: Jacek Gibel

Niewielu jest sportowców, którzy – jako osoby niepełnosprawne – występowali zarówno na igrzyskach paraolimpijskich, jak i olimpijskich. Zazwyczaj wspomina się tu o Oscarze Pistoriusie i Natalii Patryce, mało kto jednak kojarzy bohaterkę dzisiejszego odcinka cyklu „Łamiąc bariery”.

Pochodzi z tego samego kraju co popularny Blade Runner i chociaż to ona jest prawdopodobnie pierwszą amputantką, która wywalczyła sobie kwalifikację olimpijską (wystąpiła na igrzyskach już w 2008 roku, kiedy jej rodakowi ta sztuka udała się dopiero w Londynie), nie zdobyła aż takiej sławy co Pistorius.

Natalie du Toit urodziła się 29 lat temu w stolicy RPA, Kapsztadzie. Międzynarodową karierę pływacką zaczęła w 1998 roku na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w Kuala Lumpur. Trzy lata później brała udział w wypadku, w którym straciła lewą nogę poniżej kolana. Kiedy wracała z treningu do szkoły, w prowadzony przez nią skuter wjechał samochód.

Nastolatka nie poddała się. Jeszcze zanim zaczęła ponownie chodzić, przygotowywała się już na basenie do kolejnej imprezy, tym razem w Manchesterze. Opłaciło się, bo z Anglii przywiozła dwa złote medale – na 50 oraz 100m stylem dowolnym w kategorii niepełnosprawnych. Zakwalifikowała się także do „pełnosprawnego” finału na 800m stylem dowolnym, gdzie zajęła 8 miejsce. Był to pierwszy taki przypadek w historii Igrzysk. Za te osiągnięcia du Toit została uhonorowana nagrodą Davida Dixona, której była zresztą pierwszą laureatką.

Dwa lata później rozpoczęły się pierwsze igrzyska olimpijskie, na które Afrykance jeszcze nie udało się zakwalifikować. Paraolimpiada w Atenach przyniosła jej za to aż sześć krążków, z tego pięć złotych. Poza dystansami z Manchesteru, pływaczka triumfowała też na 400m stylem dowolnym, 100m stylem motylkowym i 200m stylem zmiennym, a na 100m stylem grzbietowym uplasowała się tuż za Stephanie Dixon z Kanady.

Kolejne Igrzyska Wspólnoty Narodów to dwa złote medale na dystansach sprzed czterech lat. Podobnej sztuki du Toit dokonała na Igrzyskach Paraolimpijskich Pekin 2008, gdzie obroniła wszystkie pięć tytułów mistrzowskich z Aten. W stolicy Chin wsławiła się również innym osiągnięciem – jako jedna z dwóch zawodniczek (obok Natalii Partyki) wystąpiła zarówno w zawodach pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych sportowców. 3 maja zajęła czwarte miejsce w maratonie pływackim (10km) na mistrzostwach świata w Sewilli – wynik, którym zapisała się na kartach historii, bowiem zapewniła nim sobie kwalifikację na igrzyska olimpijskie. W olimpijskim finale zajęła 16 miejsce w stawce 25 zawodniczek, tracąc do Łarisy Ilczenko ponad 80 sekund, choć dla wielu wygrała wtedy coś dużo cenniejszego niż olimpijskie złoto. Du Toit stała się też pierwszą zawodniczką, która w jednym roku była chorążym reprezentacji w igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich.

W 2010 roku na kolejnych Igrzyskach Wspólnoty Narodów do dwóch medali – tych samych, co cztery i osiem lat wcześniej – dołożyła złoto na 100m stylem motylkowym. Zwieńczeniem jej kariery były igrzyska w Londynie, przed których rozpoczęciem ogłosiła, że będzie to jej ostatnia duża impreza. Wystartowała w siedmiu konkurencjach, z których planowała wygrać wszystkie. Skończyło się na obronie tytułów mistrzowskich na 100m stylem motylkowym, 400m stylem dowolnym i 200m stylem zmiennym oraz srebrze na koronnym dystansie 100m stylem dowolnym.

Du Toit zakończyła karierę z dorobkiem 13 złotych i 2 srebrnych medali paraolimpijskich oraz siedmioma tytułami mistrzyni Igrzysk Wspólnoty Narodów.

Za zasługi dla sportu, kraju i „przełamywanie barier” otrzymała między innymi nagrodę Laureusa w 2010 roku, a także zajęła 48 miejsce w rankingu na 100 największych postaci RPA.