MEGAMOCNI

Naukowcy wynaleźli inteligentny ząb

badania

Dodano 2013-09-09 10:15:33 | Autor: Jacek Gibel

Urządzenie, którego angielska nazwa (smart tooth) może brzmieć dla wielu jak połączenie smartfona z bluetoothem, to mechanizm ułatwiający określenie, jak wiele czasu spędza pacjent na pewnych czynnościach.

Inteligentny ząb analizuje ruchy szczęki, które przy różnych czynnościach - piciu, jedzeniu, paleniu papierosów czy kaszleniu - wyglądają zupełnie inaczej. Na podstawie tych informacji komputer może z ruchu szczęki przewidzieć, co dana osoba właśnie robi.

Testowi poddano ośmiu ochotników - każdy z nich musiał kaszleć przez pół minuty, wypić butelkę wody, żuć gumę i głośno opowiadać jakąś historię. Inteligentny ząb w 94% rozpoznał wykonywane czynności.

Urządzenie może być stosowane przez lekarzy do monitorowania problemów z oddychaniem, choć przyda się i w innych specjalizacjach, na przykład u dentystów. Również dietetycy mogą skorzystać z pomocy inteligentnego zęba przy określaniu nawyków żywieniowych u swoich pacjentów, a także ich przestrzeganiu.

Sztuczny ząb powinien być - podobnie jak protezy - wyjmowany na noc w celu wyczyszczenia i naładowania baterii.

Naukowcy zapewniają, że bezpieczeństwo jest dla nich najważniejsze, ale jeśli ząb jakimś cudem zostałby połknięty, powinien bez problemów przejść przez układ pokarmowy.

Jak powiedzieli badacze: Ludzkie usta to część ciała, która jest w ciągłym użyciu. Używamy naszych ust do wykonywania niektórych z najważniejszych codziennych czynności, takich jak jedzenie, picie, rozmawianie, oddychanie czy palenie.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/Daily Mail)