MEGAMOCNI

Neroli Fairhall - "Nie mam pojęcia, w życiu nie strzelałam na stojąco"

cykl igrzyska łucznictwo sport

Dodano 2014-02-19 12:04:30 | Autor: Jacek Gibel

Niewielu jest sportowców, którzy startowali zarówno na igrzyskach paraolimpijskich, jak i olimpijskich. Jeszcze mniej jest takich, którzy już jako niepełnosprawni wzięli udział w tych ostatnich. Jedną z takich zawodniczek była Neroli Susan Fairhall – pierwsza paraplegiczka na „pełnosprawnych” igrzyskach olimpijskich.

W wieku 22 lat została sparaliżowana po wypadku motocyklowym, w którym brała udział, co zakończyło jej wcześniejszą karierę lekkoatletyczną. Od tamtej pory poświęciła się łucznictwu, zdobywając złote medale na takich imprezach jak Igrzyska Wspólnoty Brytyjskiej 1982, Igrzyska Paraolimpijskie 1980, mistrzostwa świata czy mistrzostwa kraju. Czterokrotnie brała udział w igrzyskach paraolimpijskich – po raz pierwszy w 1972 roku, po raz drugi – 28 lat później, będąc już 56-latką. Nie podbiła co prawda paraolimpijskich torów łuczniczych i zdobyła zaledwie jeden złoty krążek, jednak kibice zapamiętali ją z zupełnie innych wydarzeń.

Fairhall przecierała szlaki niepełnosprawnym sportowcom na igrzyskach w Los Angeles w 1984 roku. Zajęła co prawda dopiero 35 miejsce w łucznictwie, ale jej udział od samego początku budził kontrowersje. Niektóre z przeciwniczek zarzucały Nowozelandce, że ta będzie miała nieuczciwą przewagę z powodu strzelania na siedząco. Wszystko jednak ucichło, gdy Fairhall zapytana o taki stan rzeczy, odpowiedziała: Nie mam pojęcia, w życiu nie strzelałam na stojąco.

Za swoją działalność sportową Fairhall została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego (MBE).

Neroli Susan Fairhall zmarła 11 czerwca 2006 roku w wieku 62 lat na skutek powikłań związanych z jej niepełnosprawnością.

SYLWETKA ZAWODNIKA:

Imię i nazwisko: Neroli Fairhall

Dyscyplina: Łucznictwo

Niepełnosprawność: Paraplegia