MEGAMOCNI

NFZ szokuje - chce dać mniej i nadal ogołacać nas z pieniędzy!

NFZ pacjenci składki zdrowie

Dodano 2013-05-28 13:33:26 | Autor: Emil Kowalski

I tak mamy do czynienia wg. mnie z kpiną i z absurdem. Wnioskując z poniżeszego artykułu, twierdzę, że NFZ chce nadal zdzierać od nas kolosalne składki i proponować w zamian za to mniej usług refundowanych ze swojej strony. Chcą byśmy korzystali z usług prywatnych. No to już chyba przesada - ALBO LECZYMY SIĘ PRYWATNIE I BEZ NFZ ALBO NAS OKRADAJĄ!

– Jedyną sensowną drogą na zwiększenie środków w systemie ochrony zdrowia są dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne – przekonuje wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Resort zamierza wkrótce rozpocząć dyskusję na temat wprowadzenia tego typu rozwiązań. Wiązałoby się to z gruntowną przebudową koszyka świadczeń gwarantowanych. Niektóre zabiegi wypadłyby z listy refundowanych przez NFZ i trzeba byłoby za nie płacić z dodatkowej polisy lub z własnej kieszeni. Praca nad nowymi przepisami to jedno, ważne jest również przekonania pacjentów do korzyści związanych z ubezpieczeniami dodatkowymi.

 – To jest z jednej strony tak, że uważamy, że mając obowiązkowe składki NFZ, mamy gwarantowaną opiekę zdrowotną na wszelkich możliwych poziomach i dostępność, którą gwarantuje nam konstytucja, i nie musimy się ubezpieczać – mówi Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia. – Z drugiej strony, jeżeli mamy problem zdrowotny, to bardzo chętnie płacimy za wizytę u lekarza z własnej kieszeni, traktując to jako rzecz oczywistą.

Ministerstwo Zdrowia chce tę sytuację zmienić i proponuje dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. Resort chce, by były produktem tanim i powszechnie dostępnym, wspierającym system publicznej ochrony zdrowia. Wiceminister przekonuje, że byłoby to z korzyścią dla pacjentów.

 – To prywatny ubezpieczyciel w imieniu pacjenta negocjowałby stawki z lekarzami, klinikami czy szpitalami – tłumaczy Neumann.

Miałoby to w jego ocenie doprowadzić do spadku cen świadczeń medycznych na rynku. 

 – Nie ma takiego kraju na świecie, który by dał wszystkim wszystko za darmo, „na jutro”. Wszyscy, którzy korzystamy z systemu ochrony zdrowia, wiemy, że są ograniczenia wynikające z dostępności środków publicznych, których nie będzie przyrastało w sposób gwałtowny w systemie w najbliższych latach – przekonuje krytyków takie

 

NEWSERIA