MEGAMOCNI

Nick Newell - jednoręczny fighter niepokonany w MMA

cykl MMA sport zapasy

Dodano 2013-11-27 10:25:35 | Autor: Jacek Gibel

Jakiś czas temu na naszych łamach pojawił się wywiad z niepełnosprawnym zawodnikiem MMA, Kylem Maynardem. Jak się okazuje, nie jest on jedynym takim przedstawicielem dyscypliny. Od kilku lat na ringach furorę robi Nick „Notorious” Newell.

Newell urodził się z lewą ręką zakończoną tuż za łokciem. Mimo to, dostał się do szkolnej drużyny zapaśniczej. Początki były trudne – już po pierwszych zajęciach chciał zrezygnować, ponieważ – jak sam mówił – była to najcięższa rzecz, jaką kiedykolwiek robił. Do kontynuacji treningów zachęciła go matka. W szkolnych zawodach Nick odniósł ponad 300 zwycięstw.

Do zajęcia się MMA skłonił go jednak dopiero program The Ultimate Fighter, reality show promujące mieszane sztuki walki.

Newell opisuje początki swojej kariery w MMA jako ciężkie zmagania, jednak wcale nie ze względu na trudności z wygraniem pojedynku. Problemem byli przeciwnicy, którzy nie chcieli toczyć walki z jednorękim zawodnikiem, ponieważ nie mieli nic do zyskania. W razie wygranej, po prostu pokonaliby jednorękiego, a porażka mogłaby przynieść im wiele wstydu. Jeden z rywali nie zjawił się nawet na ceremonii ważenia. Z tego powodu Newell nie mógł stoczyć tak wielu walk, jak by chciał.

W 2011 roku Amerykanin podpisał kontrakt z organizacjami Xtreme Championship Wrestling i Shark Fights. Dla tej drugiej miał stoczyć pojedynek na 19 gali, ale kontuzja wykluczyła go z udziału w walce. Pierwszy pojedynek dla XFC Newell stoczył 3 grudnia 2011 roku. Jego rywalem na XFC 15: Tribute był Denis Hernandez, który już po 71 sekundach poddał walkę po dźwigni na stopę.

Walka Newella spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mediów – na wielu stronach poświęconych MMA, a także na Facebooku i Twitterze, pojawiły się filmiki z tego starcia. Łącznie uzyskały one około 4,5 miliona odwiedzin. Wtedy też Amerykanin znacznie zyskał na popularności.

Rok później, 7 grudnia 2012, Newell sięgnął po pas mistrzowski wagi lekkiej, pokonując byłego zawodnika Bellator, Erica Reynoldsa. Tytuł utracił pół roku później, kiedy odmówił pojedynku ze Scottem Holtzmanem, tłumacząc że chce walczyć tylko z byłymi zawodnikami UFC.

Newell, mimo braku ręki, jest niepokonany na zawodowych matach. Wygrał wszystkie dziesięć stoczonych walk, z których dziewięciokrotnie zwyciężał w pierwszej rundzie. Tylko raz, przeciwko Chrisowi Cogginsowi, pojedynek toczył się na pełnym dystansie trzech pięciominutowych rund, a do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była decyzja sędziów.

SYLWETKA ZAWODNIKA:

Imię i nazwisko: Nick Newell

Dyscyplina: MMA

Niepełnosprawność: Brak lewej ręki