MEGAMOCNI

Nie potrzebujemy szczoteczek do zębów?

Polacy Stomatologia zdrowie

Dodano 2013-05-27 20:23:38 | Autor: Emil Kowalski

Choć trudno w to uwierzyć, prawie milion dorosłych Polaków nie ma w domu szczoteczki do zębów. Pozostali myją zęby zbyt rzadko, zbyt krótko i niedokładnie. Omijają dentystę, przesadzają ze słodyczami. W efekcie prawie cała Polska ma próchnicę.

Wstyd zamiast uśmiechu

To nie przesada. Fakty mówią same za siebie - ponad 90 procent Polaków ma problemy z zębami. Tylko co czwarty Polak myje zęby przez całe trzy minuty, a aż 20 procent naszych rodaków sięga po szczoteczkę jedynie raz dziennie, najczęściej rano. Najbardziej niepokojące jest to, że zbiorowe zaniedbanie z każdym rokiem jest coraz większe. Wprawdzie nieco częściej i chętniej odwiedzamy gabinety dentystyczne, ale z powodu złego stanu jamy ustnej zostawiamy tam coraz większe pieniądze. Już u 30-latków pojawiają się pierwsze braki w uzębieniu, wielu 40-latków wymaga częściowych protez i skomplikowanych rekonstrukcji. Dentyści zbyt często, zamiast leczyć zachowawczo, muszą walczyć z wieloletnimi zaniedbaniami i wstydliwymi przerwami w uśmiechu. Zaskakuje, że Polacy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak niewłaściwie postępują, wstydzą się szeroko uśmiechać i mają poczucie winy. To wszystko jednak nie przekłada się na to, by higiena jamy ustnej stała się dla nich czymś więcej niż tylko teoretycznym zaleceniem. A przecież leczenie zębów jest kosztowne, stresujące i długotrwale. Znacznie łatwiej zadbać o utrzymanie pięknego uśmiechu niż potem go rekonstruować.

Higiena, ale odpowiednia

O dbałości o jamę ustną nie może decydować przypadkowy zestaw różnych środków pielęgnacyjnych, używanych chaotycznie, bez przemyślenia i w złych ilościach. Niewłaściwe jest zaniedbywanie higieny, ale zbyt intensywne próby utrzymania zębów i dziąseł w czystości również mogą szkodzić.

W Polsce dużym powodzeniem cieszą się na przykład pasty do zębów o wysokim współczynniku ścieralności, które mechanicznie i dość ostro ścierają osad z powierzchni zębów. Stosowane od czasu do czasu krzywdy nie wyrządzają, ale jeśli używa się ich często, a do tego towarzyszy im elektryczna szczoteczka do zębów lub klasyczna, ale zbyt twarda, może w końcu dojść do uszkodzenia szkliwa, które jest naturalną ochroną zęba. W ten sposób łatwo o nadwrażliwość zębów i otwarcie drogi do próchnicy.

Wiele osób bardzo przykłada się do szczotkowania zębów, ale obca jest im nić dentystyczna czy wypłukujący resztki pokarmów irygator. Tymczasem to najbardziej właściwe, cenne i prozdrowotne pielęgnowanie zębów powinno się składać z kilku etapów, powinno też wykorzystywać różne narzędzia do oczyszczania płytki nazębnej i przestrzeni międzyzębowych, a także dziąseł i powierzchni języka. Dlatego aby naprawdę skutecznie pozbyć się bakterii, a przy tym nie spowodować spustoszenia w naturalnym środowisku jamy ustnej warto zadbać o właściwą pastę do zębów, która będzie czyścić i pielęgnować, a nie niszczyć, o szczoteczkę dopasowaną do indywidualnej wrażliwości osoby dbającej o czystość, a także nić dentystyczną, szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych i do usuwania osadów z powierzchni języka. Warto też zadbać o zmniejszenie ilości cukru w posiłkach, a jeśli to możliwe zastąpienie cukru, który doskonale współpracuje z bakteriami przy procesach próchniczych, jego zdrowymi odpowiednikami. Do tych najzdrowszych należy na przykład ksylitol. 

Przy odpowiedniej dbałości o jamę ustną wizyta u stomatologa przestanie być traumatycznym przeżyciem, które większość Polaków nosi w sobie na równi ze wspomnieniem zupy mlecznej z kożuchami czy rozgotowanego szpinaku na szkolnych stołówkach. Czasy się zmieniły, mleko i szpinak przełamały impas i dumnie wkroczyły do naszych kuchni. Czas najwyższy, by do naszych łazienek wkroczył zdrowy uśmiech.

http://www.shop-dent.pl/