MEGAMOCNI

NIE! - taka byłaby odpowiedź!

MSOON projekt refundacja ustawy

Dodano 2013-07-06 23:05:25 | Autor: Emil Kowalski

Niech polski rząd wreszcie przyspieszy prace nad zmianami przepisów dotyczących dostępu do artykułów dla ON i ich refundacji! Są one potrzebne osobom korzystającym z protez, aparatów słuchowych, wózków inwalidzkich czy środków absorpcyjnych. Opieszałość trwa już ponad 14 lat.

Obecna koalicja rządząca bezskutecznie prowadzi prace nad nowelizacją rozporządzenia regulującego refundacje wyrobów medycznych już od 2007 roku.” – twierdzą niepełnosprawni Małopolskiego Sejmiku Organizacji Osób Niepełnosprawnych (MSOON).

To właśnie ta organizacja, postanowiła przejąć inicjatywę i powstał projekt mający na celu, przede wszystkim wprowadzić zmiany w obowiązujące od 14 lat rozporządzenie dot. refundacji artykułów, niezbędnych dla osób niepełnosprawnych. Ma to na celu wywołanie skuteczniejszych działań naszego rządu.

Proponowany przez MSOON projekt został poddany konsultacjom i zdobył poparcie wśród innych ogólnopolskich organizacji walczących na rzecz osób niepełnosprawnych. MSOON liczy na to, że poprzez projekt rząd w końcu zwróci uwagę jak bardzo obowiązujące przepisy działają na niekorzyść osób niepełnosprawnych. Projekt zakłada bowiem m.in.: wzrost dostępności wyrobów medycznych, wprowadzenie wypożyczalni, eliminację błędów przy zaopatrywaniu chorych w sprzęt medyczny, wysoką jakość tego sprzętu.” – czytamy na stronie MSOON.

Niepełnosprawnych i przewlekle chorych w Polsce nadal nie stać nawet na najprostszy sprzęt a technologia idzie naprzód. Wraz z postępem technicznym, pojawiają się nowe rozwiązania z których osoby niepełnosprawne chciałyby skorzystać. Rządowa niemoc, pomniejsza ich możliwości.

Czemu to tak długo trwa! Czy potrzeba kolejnych demonstracji podobnych do tej sprzed kilku dni – "Manifestacja głuchych i niedosłyszących w Warszawie", aby posłowie i urzędnicy, wreszcie solidnie usiedli do stolika i wspólnie opracowali uwarunkowania prawne w tej kwestii. Czy za każdym razem nawet gdy sprawy są takie istotne jak ta, trzeba nalegać na kogoś by otrzymać coś co powinniśmy mieć?

No niestety ale na te pytania lepiej nie odpowiadać. Jest jak jest i tylko wiara w to, że sytuacja się zmieni, dodaje rozsądnego myślenia ludziom, którzy muszą w życiu tak wiele przechodzić.

A na koniec - tytuł to odpowiedź na pytanie: Czy polski rząd jest przyjazny niepełnosprawnym?. 

Niestety ale taka opinia nasuwa się chyba większości z nas. Widać to już było kilka dni temu i wcześniej gdy protestowały matki z dziećmi niepełnosprawnymi w związku z świadczeniami pielęgnacyjnymi. I to też dobrze - trzeba mieć siłę i odwagę aby publicznie pokazać, że MY TUTAJ TEŻ JESTEŚMY!

Przeczytaj projekt jaki proponuje MSOON - TUTAJ PDF

info. własne