MEGAMOCNI

"Nieobecni na rynku pracy" - analiza tematyczna Forum Odpowiedzialnego Biznesu

bez_barier FOB praca

Dodano 2013-09-03 09:00:26 | Autor: Jacek Gibel

Forum Odpowiedzialnego Biznesu wydało analizę tematyczną pod tytułem "Nieobecni na rynku pracy. Zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami wyzwaniem dla biznesu".

Wśród kluczowych wyzwań związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych znajdują się między innymi audyt różnorodności, czyli analiza sytuacji firmy w kontekście zarządzania tym zagadnienie, wybór i forma współpracy z partnerem społecznym oraz zmiana mentalności dotychczasowych pracowników i walka ze stereotypami.

Z analizy wynika między innymi, że osoby niepełnosprawne są niedoreprezentowane na rynku pracy (stanowią zaledwie ułamek osób zatrudnionych na otwartym rynku pracy), a głównymi barierami związanymi z ich zatrudnieniem jest niewiedza pracodawców i ich obawa przed nieznanym.

Analiza, opracowana przez Magdalenę Andrejczuk, mówi jednak, że niepełnosprawni pracownicy są równie wartościowi jak ich pełnosprawni koledzy. Sama niepełnosprawność z kolei ma wiele wymiarów i najczęściej wcale nie oznacza wykluczenia z rynku pracy.

Pełna treść analizy "Nieobecni na rynku pracy" znajduje się na stronie internetowej: http://odpowiedzialnybiznes.pl/public/files/FOB_WielcyNieobecni%281%29-1377077644.pdf

zdj. odpowiedzialnybiznes.pl

(inf. własna/niepelnosprawni.gov.pl)