MEGAMOCNI

Niepełnosprawne manekiny na wystawie w Zurychu

bez_barier integracja modele modelki Szwajcaria

Dodano 2014-02-05 10:08:32 | Autor: Jacek Gibel

Na sklepowych wystawach w stolicy Szwajcarii pojawiły się "niepełnosprawne" manekiny. Jak mówią pomysłodawcy akcji, firma Pro Infirmis, za ich pomocą chcieli pokazać, że nikt nie jest doskonały.

Coraz częściej spędzamy czas w poszukiwaniu tego, co idealne, zamiast akceptować życie w jego wszystkich aspektach - powiedział jeden z pomysłodawców projektu "Ponieważ nikt nie jest idealny" szwajcarskiej organizacji Pro Infirmis, zajmującej się walką o równe prawa dla osób niepełnosprawnych.

"Niepełnosprawne" modele - oparte na sylwetkach prawdziwych osób - stanęły w witrynach w Zurychu między standardowymi, "idealnymi".

Wydaje mi się, że to trudne, wziąć miarę z mojego ciała - powiedziała Jasmin Rechsteiner, jedna z modelek, mająca chory kręgosłup. - To niezwykłe zobaczyć siebie w ten sposób. Zobaczyć ciało, którego widoku na co dzień unikam, przechodząc obok lustra.

Projekt Pro Infirmis ma zwrócić uwagę na osoby niepełnosprawne, niepasujące do powszechnie obowiązującego kanonu piękna i pokazać, że one też są częścią otaczającej nas rzeczywistości.

Jako modele dla niepełnosprawnych manekinów posłużyli:

  • Miss Niepełnosprawnych, Jasmin Rechsteiner;
  • prezenter radiowy i krytyk filmowy Alex Oberholze;
  • lekkoatleta Urs Kolly;
  • blogerka Nadja Schmid;
  • aktor Erwin Aljukic.

zdj. proinfirmis.ch

(inf. własna/tvn24.pl)