MEGAMOCNI

Niepełnosprawni w Katowicach mówią za pomocą sztuki

grafitti kultura malowanie sztuka

Dodano 2013-01-02 13:27:02 | Autor: Emil Kowalski

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji (FAR), którą finansuje PFRON, wymyśliła ogólnopolską akcję mającą na celu umożliwienie niepełnosprawnym, wyrażenie swojej opinii poprzez malunki grafitti na murach.

Jest to promocja ONZ-owskiej konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, którą Polska ratyfikowała na początku września.

Właśnie w taki sposób niepełnosprawni wymyślili mówienie z pomocą sztuki. Wszyscy zgodnie twierdzą, że kampanie społeczne nie są dosyć skuteczne a dodatkowo ich wizerunek jest postrzegany jako osób biednych, nieudolnych i smutnych, którzy ciągle potrzebują wsparcia. Poprzez obrazy na ścianach i współprace z graficiarzami, chcą udowodnić, że to błędne skojarzenia i są podobni do całej reszty. W ten sposób pokazują, że na równi z innymi mają prawo do edukacji, swobodnego poruszania się, dostępu do kultury i wielu innych aspektów życia codziennego, każdego człowieka.

Taką właśnie postawę, zaprezentowali nam Grafficiarze w Katowicach w okolicy ul. Mariackiej 25 na świeżo odmalowanej ścianie kamienicy. Na początku grudnia w mroźne poniedziałkowe popołudnie, uzbrojeni w farby i szablony, namalowali na jednym muralu, młodą kobietę przypatrującą się rzeźbie Wenus z Milo. Natomiast na drugim, przedstawiono parę młodych ludzi, gdzie dziewczyna ma dłonie ułożone w kształt serca. Wierną widownią była grupa osób na wózkach inwalidzkich a wśród nich poseł Marek Plura. Artyści właśnie w ich imieniu tworzyli malunki.

Na całą akcję w Katowicach, oczywiście zgodę wydał Urząd Miasta. Jest to zapewne dobra inicjatywa, która z czasem może przysporzyć więcej zwolenników wśród miejskich władz. Szablon może dostać od FAR każdy, kto zechce. Już widać spore zainteresowanie całą akcją. Wśród najczęściej pytających są szkoły. 

zdj. sxc.hu